ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

W Przasnyszu powstanie okno życia

fot. wikipedia

Przasnysz dołączy wkrótce do miast, w których znajdują się tzw. "okna życia", czyli miejsca, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko.

- W tym miesiącu powinniśmy już otworzyć przasnyskie "okno życia". Najlepszym miejscem wydaje się stworzenie go przy naszym szpitalu powiatowym. Dlatego Zarząd Powiatu wystąpił z taką propozycją do dyrektora SPZZOZ i ta została przyjęta. Będzie ono odpowiednio monitorowane, tak by po umieszczeniu w nim dziecka sygnał był od razu przesyłany do personelu szpitalnego i by były tam bezpieczne warunki dla dziecka - mówi nam starosta Krzysztof Bieńkowski.

Na jakich zasadach działają okna życia? Okna otwiera się od zewnątrz, są w nich zamontowane ogrzewanie i wentylacja. Po otwarciu okna włącza się alarm, który wzywa opiekujące się oknem osoby. Potem niezwłocznie uruchamiane są procedury medyczno-administracyjne. 

Pierwsze "okno życia" w Polsce powstało w Krakowie w 2006 roku. Obecnie w całej Polsce takich okien jest ponad 60. Do tej pory pozostawiono w nich ponad 100 niemowląt.

Komentarze obsługiwane przez CComment