ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wspominamy zmarłych z powiatu przasnyskiego

Przez ostatni rok tak wielu odeszło... ludzi mieszkających w powiecie przasnyskim lub z nim poprzez pracę związanych, wpisanych w tę ziemię, tworzących historię swoich miejscowości, "małych ojczyzn". Wszystkich nie sposób wymienić, ale wszyscy pozostaną w pamięci najbliższych, przyjaciół, znajomych, współpracowników. 

Jadwiga Sobieraj
Zam. Fijałkowo w gm. Przasnysz, zmarła 29 stycznia po swoich 102 urodzinach, które obchodziła kilka dni wcześniej. Była najstarszą mieszkanką gminy. Pochodziła z rodziny wielodzietnej, miała 7 sióstr. Dzieciństwo i lata dorosłe spędziła na wsi, pracując w  gospodarstwie rolnym. Po wojnie osiadła w gospodarstwie odziedziczonym po rodzicach, założyła rodzinę i dochowała się trójki dzieci. Mieszkała z najmłodszą córką w rodzinnym gospodarstwie. Doczekała się jedenaściorga wnucząt i dwadzieścia dwoje prawnucząt. Do końca cieszyła się znakomitą kondycją, pogodą ducha i dużym wsparciem rodziny. Pomimo sędziwego wieku była promienna i otwarta na ludzi.

Wanda Zofia Lewandowska
Zmarła 15 lutego w wieku 93 lata. Była wieloletnią nauczycielką Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Przasnyszu. Od 1951 r. pracowała jako nauczyciel przysposobienia obronnego. Była wychowawczynią wielu klas. Opiekowała się pocztem sztandarowym i szkolną organizacją PCK. Po przejściu na emeryturę pracowała jako kierownik internatu.

O. Władysław Zyśk CP
Pasjonista posługujący w Parafii Ojców Pasjonistów w Przasnyszu. Zmarł 25 marca 2024 w wieku 83 lat. Władysław Józef Zyśk urodził się w 1941 roku w Wachu, na terenie parafii Kadziło. Jego ojciec został zamordowany przez Niemców niedługo przed narodzinami syna. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Piasecznie, rozpoczął naukę w niższym seminarium pallotynów w Wadowicach. W październiku 1959 r. został przyjęty do Zgromadzenia Męki Jezusa Chrystusa w Przasnyszu. Pierwsze śluby zakonne złożył w 1960 roku. W 1963 roku złożył śluby wieczyste. Ukończył studia filozoficzne w wyższym seminarium kapucynów w Łomży. W roku 1965 wrócił do Przasnysza, gdzie kontynuował studia teologiczne w zakonnym seminarium. Po święceniach prezbiteratu oddał się posłudze kaznodziejskiej i duszpasterskiej, studiując jednocześnie w Studium Generalnym OO. Dominikanów w Warszawie. O. Władysław pełnił także posługi: sekretarza prowincjalnego, mistrza nowicjatu, referenta powołań, dyrektora kleryków. Od 1978 urząd prowincjała sprawował łącznie przez 4 kadencje. Większość życia zakonnego i kapłańskiego spędził we wspólnocie zakonnej w Przasnyszu.

Andrzej Szczepański
Długoletni nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1 w Przasnyszu, a w latach 1984 - 1996 także jej wicedyrektor. Zmarł 1 kwietnia w wieku 76 lat. Społeczność szkolna pożegnała pedagoga, wychowawcę i pasjonata, który miłością do sportu zaraził niezliczoną liczbę swoich uczniów.

Joanna Cieślik
Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu. Zmarła nagle 18 maja w wieku 63 lat. Funkcję dyrektora przasnyskiego MOPS pełniła od 1993 r. Była twórczynią lokalnego systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych, dzięki uruchomieniu Ośrodka Rehabilitacji dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Powołała także Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Była twórczynią nowatorskiego projektu aktywizującego społeczność lokalną na rzecz rozwiązywania trudnych problemów społecznych. Burmistrz Miasta Przasnysz Łukasz Chrostowski w związku z jej śmiercią zarządził trzydniową żałobę w mieście.

Barbara Długokęcka
Nauczycielka języka polskiego, która przez wiele lat oddawała się pracy z młodzieżą w Zespole Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu. Zmarła 30 września w wieku 70 lat. Tak ją żegnała społeczność szkolna „była prawdziwą Panią Profesor, która nie tylko uczyła, ale i wychowała wiele pokoleń młodzieży. W ciągu 38 lat pracy stała się jednym z symboli ZSP w Przasnyszu. Jej śmierć jest dla nas wszystkich wielkim ciosem. Żegnamy nie tylko pedagoga, wychowawcę, ale również byłą wicedyrektor. Pomimo ciężkiej choroby, do ostatnich swoich chwil była zaangażowana w życie Szkoły. Będzie nam brakowało tej energii, uśmiechu, dobrych rad…”

Irena Maria Głogowska
Zmarła 30 września w wieku 100 lat. Była mieszkanką wsi Gadomiec – Peronie, w gminie Chorzele. Kilka dni wcześniej świętowała swoje setne urodziny.

Jan Aleksander Jurzyński
Odszedł 15 października w wieku 90 lat. Był społecznikiem i działaczem sportowym, który wniósł ogromy wkład w sport nie tylko Przasnysza, ale i całego regionu. Przez wiele lat był prezesem Ludowego Klubu Sportowego Grom. Za jego prezesury prężnie działała sekcja podnoszenia ciężarów, zapaśnicza i kolarska. Ta ostatnia, za czasów pana Jana rozwinęła się szczególnie. Dzięki niemu przasnyszanie mogli oglądać na żywo Ryszarda Szurkowskiego i innych znanych sportowców. Współpracował z takimi działaczami jak Włodzimierz Robakowski, Cezary Pykała czy Kazimierz Niewiarowski. W ich pamięci, jak również innych osób, pozostanie na zawsze, jako bardzo zasłużony dla lokalnej społeczności człowiek, dla którego lokalny sport był wielką pasją. Po rezygnacji z funkcji prezesa, pan Jan został honorowym członkiem Gromu. Lokalnym sportem interesował się do końca. W pamięci przasnyszan pozostanie nie tylko jako zasłużona osoba, która wniosła ogromny wkład w rozwój sportu, lecz także jako wspaniały i ciepły człowiek.

Komentarze obsługiwane przez CComment