Elektrobusy dla Pułtuska
Jeden już jest. Będą dwa kolejne. Ponad 2 mln zł wsparcia finansowego otrzymał samorząd gminy Pułtusk z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup dwóch autobusów o napędzie elektrycznym. "Mają to być pojazdy nie tylko bezemisyjne, ale też komfortowe w użytkowaniu, ciche, niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych" - mówi Mateusz Miłoszewski, zastępca burmistrza miasta Pułtusk.
W ramach rozwoju elektromobilności oraz ograniczenia emisji zanieczyszczeń gmina podjęła już wiele działań. Pierwsze elektryczne busy zwane lokalnie "zielonymi busami" wyjechały na ulice miasta już 5 lat temu. Wówczas Pułtusk był jednym z pierwszych miast w Polsce, które postawiły na ekologiczny transport w ramach komunikacji miejskiej. W ostatnim czasie na terenie Pułtuska pojawiła się stacja ładowania pojazdów elektrycznych, zakupiono służbowy samochód elektryczny na potrzeby Urzędu Miejskiego w Pułtusku, a niebawem będzie również ekologiczna wiata przystankowa - ponury plastik zastąpi naturalna roślinność. Z początkiem roku, wysłużone już "zielone busy" zastąpił nowy pojazd elektryczny, nowocześniejszy, który służy do obsługi komunikacji miejskiej na linii łączącej staromiejską część Pułtuska z dzielnicą Popławy przez most nad Narwią i tereny zielone będące pod ochroną. Jest to główna linia komunikacji miejskiej, zapewniająca transport do pułtuskiego szpitala. Do tych inwestycji dołączą jeszcze dwa kolejne elektrobusy, dzięki dofinansowaniu z NFOŚiGW.
- Pułtusk jest przeuroczym miastem i zasługuje na ekologiczny transport publiczny oraz czyste powietrze. Dlatego gratuluję burmistrzowi i dziękuję zarządowi NFOŚiGW, że zauważył Pułtusk w tym projekcie, bo to dobra inwestycja. Busy elektryczne są bardzo korzystnym dla mieszkańców i środowiska rozwiązaniem wykorzystywanym w komunikacji miejskiej - mówił podczas podpisania umów wicepremier Henryk Kowalczyk.
BH
Całość w TC nr 30 z 26.07.
Komentarze obsługiwane przez CComment