ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Kontrkandydaci na burmistrza: obecni i byli samorządowcy

Fot. Archiwa prywatne

W Pułtusku, oprócz Wojciecha Gregorczyka, gospodarza miasta i gminy, o fotel burmistrza zmierzy się czworo kandydatów (alfabetycznie według nazwisk): Marzena Cendrowska, Krzysztof Nuszkiewicz, Mariusz Osica i Tomasz Sobiecki. 

Jest wśród nich były burmistrz Pułtuska i były zastępca burmistrza, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku oraz była zastępca burmistrza Dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Z tej piątki trzy osoby poddawały się już ocenie wyborców w wyborach burmistrza.

Obecny burmistrz Wojciech Gregorczyk, tak jak wszyscy wójtowie gmin w powiecie pułtuskim, potwierdził, że kandyduje (pisaliśmy o nich w TC nr 6 z 6.02.). Członek Polskiego Stronnictwa Ludowego wystartuje z nowego komitetu Powiatowe Stronnictwo Ludowe.

Były burmistrz, byli zastępcy i wiceprzewodniczący

Z pozostałych kandydatów jako pierwszy start w wyborach ogłosił Tomasz Sobiecki, zastępca burmistrza Pułtuska w latach 2018-2020. Był najmłodszym w historii pułtuskiego samorządu przedstawicielem władz gminy (w chwili powołania miał 28 lat). Należy do Pułtuskiego Forum Samorządowego, który „od lat jest alternatywą dla duopolu PiS i PSL w gminie i powiecie”  i poparcie tego lokalnego komitetu uzyskał. Będzie to jego debiut w wyborach burmistrza.  

O zamiarze kandydowania 11 lutego powiadomił na profilu FB Krzysztof Nuszkiewicz, przedsiębiorca, nauczyciel, dyrektor ZS CKR w Golądkowie, burmistrz Pułtuska w latach 2014-2018, prezentując na nagraniu symboliczny klucz do miasta, jaki otrzymał w 2014 r.  Wcześniej z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, obecnie wystartuje z bezpartyjnego Komitetu Wyborczego Wyborców Krzysztofa Nuszkiewicza. 

Doświadczenie w samorządzie ma również Mariusz Osica, radny miejski od 2014 r. i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej od 2018 r., nauczyciel PSP nr 4 w Pułtusku, trener, prowadzący od kilku lat działalność, ratownik i członek Zarządu WOPR, założyciel UKS „Posejdon”. Mimo że jest sympatykiem PiS, zdecydował się kandydować na stanowisko burmistrza z własnego komitetu KWW Mariusz Osica – Razem dla Pułtuska. Jak wyjaśnia, Komitet to lokalne porozumienie środowisk prawicowych i osób bezpartyjnych. 

Marzena Cendrowska także może pochwalić się doświadczeniem w samorządzie, ale poza rodzinnym miastem. Pełniła funkcję zastępcy burmistrza Dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Obecnie wystartuje z komitetu Obywatelska Koalicja Samorządowa (OKS), „stworzonego wspólnie przez środowisko pułtuskiej Platformy, Lewicy i wspierających je bezpartyjnych obywateli”. 

Jak było wcześniej? 

Taka liczba osób nie dziwi pułtuszczan, bowiem w 2018 r. stanęło w wyborcze szranki pięciu kandydatów, w tym obecny burmistrz, w 2014 r. – czworo, w 2010 r. – pięcioro. Na giełdzie nazwisk padały po stronie prawicy nazwiska Wojciecha Dębskiego, byłego burmistrza Pułtuska (do 2014 r.) i Michała Kisiela, radnego miejskiego, kandydata na burmistrza w 2018 r., który przeszedł do II tury, mając większość głosów, zaś po stronie lewicy – Róży Krasuckiej, byłej zastępcy burmistrza Pułtuska (2014-2018), kandydatki na burmistrza w 2010 r., która rywalizowała wtedy m.in. z Marzeną Cendrowską.

Niektóre z komitetów również mają swoich kandydatów do Rady Powiatu, a liderzy list to potencjalny starosta i wicestarosta. Ale na ten temat napiszemy osobno.

Cały artykuł, w tym odpowiedzi kandydatów na pytanie, dlaczego kandydują, ukazał się w TC nr 8 z 20.02. - dostępne wydanie elektroniczne

Fot. Archiwa prywatne 

Kandydaci alfabetycznie (według nazwisk)

Komentarze obsługiwane przez CComment