Medale. Wyróżnili szkoły, klub sportowy i rekonstruktorów
Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi, Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego, Miejski Klub Sportowy i Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty w Pułtusku zostali wyróżnieni medalami „Za zasługi dla Miasta Pułtuska”. Uchwały w tej sprawie podjęli jednogłośnie radni miejscy podczas uroczystej sesji w Sali Maneż Domu Polonii.
– Wyróżnimy dwie placówki oświatowe i dwie organizacje, które wpisały się na stałe w życie naszego miasta – podkreślił Ireneusz Purgacz, przewodniczący Rady Miejskiej w Pułtusku podczas uroczystej sesji, którą poprzedził hejnał Pułtuska zagrany na trąbce przez Anastazję Gemzę z Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.
Ponad 580-letnie Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi
Jedną z trzech najstarszych szkół w Polsce rekomendował radny Sławomir Krysiak, od 48 lat absolwent liceum Skargi. Opisał w skrócie dzieje szkoły.
– Chociaż szkoła ma już ponad 580 lat, dalej jest zakorzeniona w przeszłości, ale również sięga w przyszłość (…) – zauważył Sławomir Krysiak. Wymienił atuty pułtuskiego liceum, realizowane przez nie przedsięwzięcia, organizowane wydarzenia, co ma wpływ na wizerunek miasta. Zwrócił uwagę na fakt, że liceum zostało uhonorowane medalem „Pro Masovia”, przyznanym przez samorząd województwa mazowieckiego oraz zaczęło przyznawać tytuł „Honorowego Przyjaciela Liceum Skargi”
75-letni Zespół Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego
Rekomendację szkoły z tradycjami, jaką jest Ruszkowski, przedstawił zastępca burmistrza Mateusz Miłoszewski, jej absolwent.
– Szkoła od początku swojego istnienia rozwijała i rozwija się prężnie, dlatego też cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży, wykształciła wielu absolwentów, ma znakomite grono pedagogiczne, wielu zasłużonych i odznaczonych Medalem „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” nauczycieli, wprowadza nowe kierunki kształcenia, cyklicznie organizuje zjazdy absolwentów, które również cieszą się dużym zainteresowaniem – podsumował Mateusz Miłoszewski.
35-letni Miejski Klub Sportowy
– MKS to klub amatorski, który zrzesza młodych ludzi chcących uprawiać daną dyscyplinę sportu, niekoniecznie na bardzo wysokim poziomie, a jego ideą jest to, aby był dostępny dla każdego, niezależnie od tego, czy ma talent, ponieważ krzewienie kultury fizycznej jest sprawą ważniejszą – rekomendował powstały 22 listopada 1988 r. Klub Mariusz Osica, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, trener. – Młodzieżowy Klub Sportowy rozpoczął swoją działalność od prowadzenia szkoleń w zakresie judo dziewcząt. Po kilku latach dołączyła lekkoatletyka, a od kilku lat także pięciobój nowoczesny i tenis stołowy. Wymiernym dowodem bardzo dobrej pracy szkoleniowej są medale Mistrzostw Polski.
11-letnia Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty
– Pomysł na stworzenie grupy narodził się po wielu spotkaniach ze śp. Edwardem Malinowskim, kolekcjonerem, a zarazem można powiedzieć kustoszem historii 13 Pułku Piechoty – GRH 13 PP zaprezentował radny Michał Kisiel. – Kiedy pojawiły się obawy, co się stanie ze sztandarem 13 Pułku, ponieważ wszyscy jego żołnierze odeszli już na wieczną wartę, należało przejąć tradycję i pamiętać o tym pokoleniu żołnierzy. I tak na początku 2012 roku z inicjatywy Leszka Topólskiego powstała grupa „pocztu sztandarowego”, której z pomocą przyszło wiele osób m.in. Andrzej Dolecki, były starosta pułtuski. (…) Leszek Topólski po namowach kolegów ze służby wojskowej 1 Pułtuskiego Batalionu Saperów stworzył człon grupy.
Medale – uhonorowanie działalności i zasług
Nadane przez Radę Miejską w dowód uznania za znaczące osiągnięcia na rzecz miasta Pułtuska i jego mieszkańców medale „Za zasługi dla Miasta Pułtuska” wręczyli przewodniczący Rady Miejskiej Ireneusz Purgacz i burmistrz Wojciech Gregorczyk, absolwenci Skargi. Odebrali je: Anna Majewska, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi, Anna Kmiołek-Gizara, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego, Waldemar Łuszcz, sekretarz Miejskiego Klubu Sportowego (w sesji uczestniczył prezes Sławomir Krysiak, radny) oraz st. chor. sztab. rezerwy Leszek Topólski, dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty i Artur Samsel. W imieniu wyróżnionych podziękowała Anna Majewska. Leszek Topólski opowiedział o służbie kobiet, a jedna z rekonstruktorek zaprezentowała mundur historyczny Ochotniczej Ligi Kobiet okresu 1918-1922.
Muzyczną dedykacją samorządu gminy Pułtusk dla wyróżnionych był koncert sopranistki Izabelli Jaszczułt-Kraszewskiej, której towarzyszył pianista i organista Andrzej Ambroziak, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Pułtusku.
Cała relacja z informacjami o wyróżnionych w TC nr 39 z 26.09.2023
Komentarze obsługiwane przez CComment