Montaż paneli fotowoltaicznych samodzielnie - czy to dobry pomysł?
Na własne oczy widzimy, jesteśmy świadkami tego, jak rośnie popularność paneli fotowoltaicznych i innych rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Panele charakteryzują się wieloma cennymi zaletami. Przede wszystkim są praktyczne, ekologiczne oraz oszczędne. Jednak nie każdego stać na to, by zamontować panele fotowoltaiczne w zestawie z pomocą fachowców. Czy samodzielny montaż to dobra decyzja? Kiedy warto zdecydować się na taki krok, a w jakiej sytuacji całkowicie odpuścić?
Samodzielny montaż paneli - czy warto się do tego zabrać?
Panele fotowoltaiczne mogą pochwalić się licznymi zaletami. Przede wszystkim gwarantują nam darmową energię elektryczną, która pozyskiwana jest z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Są długowiecznie, oczywiście w zależności od tego, z jakich materiałów zostały wykonane i czy posiadają odpowiednie certyfikaty.
Samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych zwykle podyktowany jest oszczędnością. Nie da się ukryć, że panele fotowoltaiczne wcale nie są tanią inwestycją. Wręcz przeciwnie - jest to dość droga inwestycja, która teoretycznie ma nam się zwrócić po kilku czy kilkunastu latach. Jednak same panele będą tańsze, aniżeli zestaw z dodatkową usługą montażu.
Co warto wiedzieć przed potencjalnym montażem fotowoltaiki?
Choć fotowoltaika nie jest Twoim konikiem, zdecydowałeś się na samodzielny jej montaż? Zanim się tego podejmiesz, warto skonsultować się ze specjalistami, np. z inżynierem budownictwa. Z pewnością taka osoba będzie w stanie odpowiedzieć Ci na pytanie, jak montować panele fotowoltaiczne, by później móc z nich śmiało korzystać. Istotne jest tez miejsce montażu - specjalista pomoże ocenić, czy Twój dach na pewno wytrzyma obciążenie, jakie wygeneruje cała instalacja.
Niebezpieczeństwo podczas montażu i środki bezpieczeństwa, o które warto zadbać
Jak wszechobecnie wiadomo, instalacja fotowoltaiczna służy do produkcji energii elektrycznej. Jej montaż wymaga więc ogromnej ostrożności. Instalacja może stworzyć dla człowieka realne zagrożenie, jakim jest porażenie prądem. Decydując się więc na samodzielny montaż, warto zachować szczególna ostrożność. Najbardziej wymaga tego czynność spinania paneli oraz podłączania do nich inwertera. Najlepszą porą wykonania tego może być noc. Dlaczego? W nocy słońce nie oddziałuje na panele, a więc nie są one pod tak dużym napięciem, jak w ciągu dnia. Możesz tę czynność wykonać również w ciągu dnia, ale trzeba pamiętać o zasłonięciu paneli jakimś ciemnym, nieprzepuszczającym światła materiałem.
Samodzielny montaż paneli wymaga wykorzystania licznych środków ostrożności. Wykonując pracę rękami, warto je w dużym stopniu zabezpieczyć. Można użyć do tego długich rękawic z grubej gumy. Istotne jest, by takie rękawice nie miały ani jednej dziury. Tylko jednolita powłoka ma moc ochronną. Okulary ochronne także się przydadzą - jest to ważne, ponieważ z instalacji mogą w każdej chwili posypać się niebezpieczne iskry. Pamiętaj, że samodzielny montaż jest możliwy, jednak warto zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa.
Komentarze obsługiwane przez CComment