ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Szkoły kształcące zawodowców są potrzebne

Fot. Archiwum TC

O szkołach kształcących zawodowców, potrzebie ich istnienia, Ruszkowskim i Prusie mówi w rozmowie z dziennikarką TC Jan Zalewski, starosta pułtuski

Na mapie oświatowej powiatu pułtuskiego znajduje się pięć szkół ponadpodstawowych, w tym trzy prowadzone przez powiat. Co się w nich zmieniło w ostatnich dwóch-trzech latach, jeśli chodzi o infrastrukturę i bazę dydaktyczną?

Troska o rozwój edukacji publicznej i poprawę jakości kształcenia młodzieży to dla mnie priorytet. Wspieramy prowadzone przez powiat pułtuski szkoły i ciągle dążymy do poprawy i rozwoju ich bazy dydaktycznej oraz infrastruktury. Analizujemy potrzeby szkół, planujemy i szukamy możliwości pozyskania dofinansowań ze środków zewnętrznych na ich wsparcie.
W ostatnich latach otrzymaliśmy dotacje na realizację wielu zadań, mających na celu poprawę warunków nauczania. W 2021 r. wykonana została modernizacja zaplecza sportowego przy hali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego w Pułtusku. W siedzibie Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku w 2022 r. przeprowadzono prace budowlane dotyczące m.in. remontu dachu, elewacji, a jeszcze w tym roku zaplanowano zakończenie modernizacji sali gimnastycznej. Ponadto do 2024 r. zostaną wykonane gruntowne remonty wewnątrz budynku. Aktualnie trwa również remont siedziby ww. Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Ruszkowskiego. Realizacja tych zadań jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa mazowieckiego. Łączne nakłady finansowe na wymienione działania wyniosą około 12 mln zł.

Wydawało się, że szkolnictwo zawodowe przeżywa kryzys, ale chyba mamy go za sobą. Zapytam przekornie, czy potrzebne są dwie szkoły powiatu kształcące zawodowców?

Zdecydowanie tak. Podczas konferencji regionalnej FRSE w Kamiennej Górze, Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki, edukacji włączającej oraz kształcenia zawodowego, podkreślała, że już 56,5 proc. młodych ludzi po szkole podstawowej wybiera kształcenie branżowe. Ten trend wskazuje na to, że zaczyna się doceniać prestiż przygotowania do zawodu. Trzeba pamiętać, że kształcenie  zawodowe odgrywa kluczową rolę w budowaniu współczesnej gospodarki.

Szkoły, dla których organem prowadzącym jest powiat pułtuski, mają różny profil zawodowy. Wiąże się to z odmienną bazą edukacyjną, wyposażeniem pracowni, kadrą nauczycielską oraz realizacją programów stażowych i praktyk, dostosowanych do specyfiki poszczególnych zawodów. Szkoły te wybierane są przez uczniów w zależności od ich uzdolnień, zainteresowań oraz mocnych stron.

Uważam, że dwie różne szkoły kształcące zawodowców są jak najbardziej potrzebne. Dzięki temu dajemy młodzieży, stojącej przed ważną życiową decyzją wyboru kierunku kształcenia, szeroki wachlarz możliwości. Nasze szkoły zawodowe są mocną stroną edukacji w powiecie pułtuskim i zarówno ja, jak i cały Zarząd Powiatu jesteśmy z tego dumni.

 

Rozmawiamy tuż przed Świętami Bożego Narodzenia. Czego życzy pan mieszkańcom powiatu pułtuskiego i czytelnikom "TC", a szczególnie młodzieży?

Życzę wszystkim Państwu zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie najbliższych oraz pomyślności i sukcesów w nadchodzącym Nowym 2023 Roku. Młodzieży, a szczególnie uczniom szkół prowadzonych przez powiat pułtuski,  życzę wytrwałości w dążeniu do realizacji zamierzeń, zarówno edukacyjnych, jak i życiowych, zaś maturzystom powodzenia podczas egzaminu dojrzałości oraz trafnych wyborów dalszej drogi zawodowej.

Całość w TC nr 50 z 13.12. (dostępne wydanie elektroniczne https://eprasa.pl/news/tygodnik-ciechanowski/2022-12-13

 

 

 

Komentarze obsługiwane przez CComment