ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Urząd Gminy i inne instytucje w nowej siedzibie

Fot. Urząd Gminy w Świerczach

Mieszkańcy, urzędnicy gminni, wójt, radni i sołtysi, pracownicy socjalni, bibliotekarze i policjanci mają powód do zadowolenia. W Świerczach powstał wyczekiwany budynek Urzędu Gminy. Swoją siedzibę w nim znalazły również: Urząd Stanu Cywilnego, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Gminna Biblioteka Publiczna i Posterunek Policji.

Budynek powstał na działce przy ulicy Kolejowej (po drugiej stronie torów niż poprzedni przy ul. Pułtuskiej). Ma dwie kondygnacje i użytkowe poddasze (powierzchnia użytkowa wynosi ponad 1200 m2, powierzchnia zabudowy – 780 m2). Powstała duża sala Rady Gminy i osobno konferencyjna. Oprócz władz samorządowych i urzędników gminnych, pod jednym dachem znalazły się: USC, ośrodek pomocy, biblioteka oraz posterunek (część obiektu została użyczona KPP w Pułtusku). Obiekt został wybudowany w technologii tradycyjnej, jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Obok niego powstał parking z miejscami m.in. dla osób chronionych, teren został zagospodarowany.

Wójt z miską, czyli w starym budynku

Odkładana z kadencji na kadencję, a potrzebna inwestycja rozpoczęła się w 2021 r., a zakończyła w 2023. Decyzję wójta poparli radni. Wcześniej samorząd realizował inne potrzebne i ważne zadania, a swoją siedzibę miał przy ul. Pułtuskiej 47 w piętrowym budynku, który powstał jako tymczasowy, a służył kilkadziesiąt lat. Przeciekający dach, ciasne pomieszczenia, wąskie korytarze, za niska temperatura zimą, za wysoka latem – to problemy, z jakimi przez lata borykali się wójt, radni i urzędnicy (pisaliśmy o tym na łamach „TC”; jeden z tekstów nosił tytuł „Wójt z miską” i opisywał problem zalewanego podczas deszczów gabinetu wójta). 

Nowocześnie, pod jednym dachem

– Mamy piękny budynek administracyjny, który będzie przez długie lata służył naszej społeczności i interesantom zewnętrznym, zagospodarowany teren sprzyjający relaksowi i edukacji młodego pokolenia, a i starsi będą mieli gdzie spędzać czas. Warto pracować, zabiegać o środki, abyśmy korzystali z takich obiektów jak ten, który został siedzibą Urzędu Gminy – mówi wójt Adam Misiewicz. – Gdyby nie rządowe dofinansowanie, pozyskane przez gminę, nie byłoby tego budynku – podkreśla. Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do powstania obiektu.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Urzędu Gminy, Urzędu Stanu Cywilnego, Gminnego Ośrodka Pomocy, Gminnej Biblioteki Publicznej i Posterunku Policji w Świerczach miało miejsce 9 października. Na początku listopada urzędy zaczęły funkcjonować w budynku przy ul. Kolejowej 2.

Inwestycja kosztowała około 13,4 mln zł, w tym udział gminy wyniósł około 3 mln zł, pozostałe środki gmina pozyskała z Rządowego Funduszu Polski Ład oraz Funduszu Inwestycji Lokalnych. Objęła ona również zaprojektowanie wnętrz biurowych, dostawę i montaż wykonanych na zamówienie mebli i wyposażenia oraz dostawę i montaż sprzętu IT, systemu audio sali narad oraz sprzętu RTV.

Gmina Świercze po wielu latach zyskała odpowiednią wizytówkę w postaci swojej siedziby, którą zdobi z obu stron podświetlony napis „Urząd Gminy Świercze” i herb gminy. Wójtowie i radni nie tylko z sąsiednich gmin, ale i odległych miejscowości w kraju składają wizyty, by zobaczyć nowoczesny budynek mieszczący kilka instytucji.

Cały artykuł w "TC"nr 6 z 6.02.2024

Komentarze obsługiwane przez CComment