ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Wybierz się do Pułtuska. Na przejażdżkę ekobusem, zwiedzanie, koncert

Fot. Archiwum TC/ BH

Nie wyjeżdżasz na majówkę w inny region kraju czy poza jego granice, wybierz się do Pułtuska.  Kursy turystyczne ekobusem, zwiedzanie miasta, w tym unikatowych piwnic, uroczystość patriotyczno-religijna w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, koncert polskiej muzyki filmowej to punkty programu Pułtuskiej Majówki 2024.

Najwięcej wydarzeń zaplanowano na dni świąteczne 1 i 3 maja oraz poprzedzający je kwietniowy weekend (27-28).

W środę, 1 maja już o godzinie 7 rozpoczynają się zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Miasta Pułtusk (miejsce zbiórki: przy budynku PZW, ul. Solna 7). Po południu pułtuszczanie i goście będą mogli wybrać się na przejażdżkę ekobusem i z jego okien podziwiać miasto oraz posłuchać o jego atrakcjach turystycznych i przyrodniczych. Kursy potrwają od godziny 13 do 16, zresztą podobnie było w ostatni kwietniowy weekend. Turyści wsiadają na rynku przy fontannie. Ekobus odjeżdża o pełnej godzinie, a jeden kurs trwa około 50 minut. Tego samego dnia nastąpi inauguracja sezonu zwiedzania piwnic pojezuickich we Wzgórzu Abrahama. Wydarzenie otrzymało nazwę „Uwaga! Nietoperz leci … Majówka z mieszkańcami pułtuskich piwnic”. Piwnice będą otwarte dla turystów w godzinach 15-18.

Z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja o godz. 11.15 w piątek odbędzie się uroczystość przed ratuszem (zbiórkę uczestników, w tym pocztów sztandarowych, zaplanowano 15 minut wcześniej). Po wciągnięciu flagi państwowej na maszt i odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” nastąpią przemówienia okolicznościowe. Po czym uczestnicy przejdą do bazyliki kolegiackiej, gdzie w południe zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Poprzedzi ją montaż słowno-muzyczny pt. „Vivat Konstytucja” w wykonaniu uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Ireny Szewińskiej w Pułtusku. Oprawę uroczystości zapewnią Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego CN-B im. 13 Pułku Piechoty oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Pułtusk. Na uroczyste obchody 3 maja zapraszają samorządy powiatu pułtuskiego i gminy Pułtusk.

Po uroczystości patriotyczno-religijnej czeka przejażdżka ekobusem z przewodnikiem po mieście. Kursy w tych samych godzinach jak 1 maja.

To nie wszystko. W piątkowe popołudnie, 3 maja w Sali Maneż w Domu Polonii w Pułtusku odbędzie się koncert muzyki filmowej z cyklu „Koncerty w pałacach i dworach Mazowsza” w wykonaniu Zespołu Kameralnego pod dyrekcją Janusza Powolnego z poezją czytaną przez aktora Jerzego Zelnika. Początek o godz. 17.

Aby wybrać się do Pułtuska, zachęca główny organizator tych wydarzeń gmina Pułtuska, wspierana przez instytucje.

O majówce również na łamach TC nr 18-19 z 30.04.

Komentarze obsługiwane przez CComment