Wystawy, rekonstrukcje, zaduma, pamięć. Dzieci z Bramy Kościuszki 39, GRH 13 PP i partnerzy
Pułtuszczanie uczcili pamięć powstańców – żołnierzy i cywili – w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na obchody zaprosili: członkowie inicjatywy społecznej Dzieci z Bramy Kościuszki 39 i GRH 13 Pułku Piechoty oraz partnerzy akcji.
Przy ul. Tadeusza Kościuszki 39 w Pułtusku 1 sierpnia spotkały się całe rodziny, przychodzili dorośli, pojawili się uczniowie i przedszkolaki.
W bramie, jak w poprzednich latach, zawisły plakaty namalowane przez dzieci z zaprzyjaźnionych z organizatorami przedszkoli i szkół. Oprócz dziecięcych prac, przybyli mogli obejrzeć pamiątki, w tym militarne, z czasów II wojny światowej i okupacji, użyczone przez pułtuszczanina Piotra Lachowskiego oraz Muzeum Broni i Militariów w Przasnyszu, a także wystawę mobilną pt.: „Zawsze w biegu. Jan Rodowicz »Anoda«”, udostępnioną przez Muzeum Powstania Warszawskiego (do połowy września jest dostępna w Domu Polonii). Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty, zaprezentowała militaria, Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcińcu – wóz bojowy, a Pułtuskie Wodne Pogotowie Ratunkowe zaprezentowało sprzęt ratowniczy. Dla dzieci zostały przygotowane powstańczy tor przeszkód i strzelnica małego powstańca. O nagłośnienie zadbał Robert Lis.
Punktem kulminacyjnym obchodów w Narodowym Dniu Pamięci Powstania Warszawskiego, była minuta ciszy i wspólne oddanie czci uczestnikom Powstania Warszawskiego, w godzinę „W”, gdy rozległ się dźwięk syren alarmowych.
Element nietuzinkowej lekcji historii stanowiła scena z powstania, rekonstrukcja historyczna, przygotowana przez GRH 13 Pułku Piechoty. Po niej uczestnicy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę, przygotowaną dzięki współpracy żłobkowej kuchni oraz rekonstruktorów z GRH 13 Pułku Piechoty.
Cały artykuł w TC nr 33 z 15.08. (w sprzedaży 14.08.)
Komentarze obsługiwane przez CComment