ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Sport w domowym zaciszu

"W zdrowym ciele, zdrowy duch", "sport to zdrowie" to hasła, które zapisały się każdemu z nas głęboko w głowie. Jednak nie wszyscy umiemy wcielić je w nasze życie. Brakuje nam konsekwencji, motywacji, zapału. Aktualnie brakuje nam też miejsca, ponieważ wiele siłowni, klubów fitness jest zamkniętych lub są otwarte tylko dla sportowców z licencją zawodowca.

Nie warto porzucać swoich chęci, odkładać je na później. Jeśli chcemy osiągnąć założony cel, musimy wykazać się pomysłowością i elastycznością, która zdecydowanie zaprocentuje w przyszłości. - Musimy pamiętać, że każda aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie, ale musi być wykonywana systematycznie - mówi Joanna Iwaszko, nauczyciel wychowania fizycznego oraz instruktor fitness, a także terapeuta ruchowy.

Sport możemy uprawiać w domu i to na wiele sposobów. Nawet jeśli ograniczają nas dzieci, praca, obowiązki domowe czy po prostu czas. Jednak możemy wykorzystać czas, który mamy podwójnie. Być może sprzątanie i wiosenne porządki nie były nigdy klasyfikowane jako sport, ale tak mówią tylko ci, którzy nie mieli w ręku mopa lub trzepaczki do dywanów. Razem z kurzem i brudem uciekają zbędne kalorie, a mięśnie wyrabiają się podobnie jak na siłowni. Godzinne sprzątanie łazienki lub mycie podłogi to 196 spalonych kalorii, a mycie okien - 140. Oczywiście dokładne wyniki zależą od zakresu naszego działania i czasu, który poświęcamy. Warto jednak pamiętać, że czasem domowe obowiązki z powodzeniem mogą zastąpić jeden trening.

Ćwiczenia przed ekranem
Z pomocą przychodzi nam też internet i wszelkiego rodzaju ćwiczenia przed komputerem, przed którym zazwyczaj siedzimy nieruchomo i bezwiednie wpatrujemy się w jego ekran. Wystarczy poświęcić kilkadziesiąt lub nawet kilkanaście minut swojego czasu, odmówić sobie kolejnych odwiedzin na portalach społecznościowych i przeglądania setek zdjęć znajomych. Wśród gąszczu filmów są również te, które pomogą nam schudnąć, nabrać zdrowych sił witalnych czy rozruszać nasze "zardzewiałe" stawy i mięśnie o których istnieniu nie mieliśmy wcześniej pojęcia.

- Niestety jest to bardzo trudny czas dla branży fitness, instruktorów oraz osób, które preferują taką formę aktywności fizycznej. Wielu trenerów przeniosło swoje zajęcia do internetu. Powstało wiele grup, platform, gdzie można uczestniczyć w treningach. Jako jedna z nich staram się pamiętać o swoich klientkach. Prowadzę zamkniętą grupę na Facebooku, gdzie spotykamy się na zajęciach online. Nagrywam filmiki instruktażowe, a na stronie Akademii Fitness staram się motywować i zachęcać do podejmowania aktywności fizycznej - dodaje pani Joanna.

Można też wykupić całe zestawy ćwiczeń od popularnych "trenerów domowych" jak Anna Lewandowska czy Ewa Chodakowska.

Na początek warto wybrać coś nieskomplikowanego, jak np. proste ćwiczenia siłowe z obciążeniem. Hantle możemy z powodzeniem zastąpić butelkami z wodą, wcześniej wybierając odpowiednią pojemność. - Trening w domu może też być efektywny, lecz problemem jest kwestia bezpieczeństwa i poprawność wykonywanych ćwiczeń - przypomina instruktorka fitness. Wymachy ramion, przysiady, skłony, popularny na lekcjach wychowania fizycznego zestaw ćwiczeń z rozpoczynającej lekcje rozgrzewki, może nam się tu świetnie sprawdzić.

W poszukiwaniu motywacji i sprzętu
Rozpoczęcie ćwiczeń nie jest proste. Brak nam motywacji. Czasem my sami dołujemy się swoją postawą, brakiem postępów. Warto skupić się na pozytywach. Rano czy wieczorem, kiedy mamy poćwiczyć dodajmy sobie pewności siebie, pochwalny się choćby za to, że próbujemy. Niektórzy z nas mają w swoich domach sprzęty, o istnieniu których zapomnieli... Czy gdzieś w kącie pokoju, pod stertą ubrań nie stoi rowerek stacjonarny albo piłka gimnastyczna? Pod bluzkami, spodniami i sukienkami chowają się strażnicy naszej pożądanej sylwetki. Z początku krótkie przebieżki i przejażdżki mogą przerodzić się w coraz dłuższe sesje sportowe. Za oknem z każdym dniem robi się cieplej, warto więc przygotować się do letniego sezonu i już dziś zaopatrzyć się w dobre buty do biegania i wyciągnąć rower z piwnicy.

Bieganie i jazda na rowerze to chyba najprostsze dyscypliny sportowe. Nie mówimy tu o profesjonalnych sportowcach i treningach z trenerem. W zajęciach sportowych uprawianych w domu ważne jest nasze zdrowie i poprawa kondycji, a nie bicie światowych rekordów. W wielu miastach i miasteczkach funkcjonują grupy sportowców, którzy dzięki wspólnym treningom wzajemnie motywują się do osiągania założonych celów. Warto zajrzeć na profile naszych "socjalach" i sprawdzić czy w naszym mieście działa taka grupa, lub czy któryś z naszych znajomych już do niej trafił i może nas wkręcić.

Wewnętrzny spokój jogi
Podczas wysiłku fizycznego wydzielają się tzw. "hormony szczęścia" czyli endorfiny - to one napędzają nas do działania. Praca nad dobrym samopoczuciem w dobie pandemii jest niezwykle ważna. Pozytywne podejście do życia, skupianie się na dobrych stronach może poprawić nasz wewnętrzny spokój.

Dla osób, które wolą zajęcia nieco bardziej wyważone, wpływające zarówno na nasze ciało jak i duszę, idealnym rozwiązaniem może być joga. - Joga jest dla każdego, nie tylko dla kobiet, czy osób wysportowanych i ponadprzeciętnie rozciągniętych. Na moich zajęciach (poza wprowadzonymi obecnymi restrykcjami) ćwiczą panowie, a nawet emeryci, są panie w różnym wieku. Joga to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie odkryłem. To sposób na życie, który pozwolił mi stać się innym, bardziej pozytywnym, wrażliwym człowiekiem. Odrzucić negatywne nałogi, poprawić kondycję i skupienie - mówi Piotr Starski, instruktor w klubie jogi OM Shanti, działającym przy COEK Studio. Do pierwszych ćwiczeń potrzebujemy jedynie kawałka wolnej przestrzeni i maty. W sieci można znaleźć wiele kanałów poświęconych tej tematyce, które są prowadzone przez prawdziwych zawodowców.

- W odróżnieniu od innych dyscyplin sportowych joga wymaga pełnej świadomości i uwagi tego, jak ćwiczymy. Dobrze byłoby mieć nauczyciela, który by nas poprowadził tak, jak w każdej innej dziedzinie. Jeśli na razie nie mamy takiej możliwości to spróbujmy chociaż zrobić podstawowe ćwiczenia obserwując instruktorów w internecie. Oczywiście miejmy też świadomość swojego stanu kondycyjnego i zdrowotnego. Wiele technik jogicznych nie jest polecana w przypadku różnych poważnych dolegliwości, wad kręgosłupa itp. Lepiej wtedy poczytać i dowiedzieć się, czy nie ma jakiś przeciwwskazań - zaznacza instruktor jogi. Ćwiczenia te mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej postawy (która w dobie zdalnych lekcji i pracy zapewne wymaga poprawy), korzystnie wpłynąć na elastyczność naszego ciała, a także mogą uwolnić nas np. od bólu pleców czy karku. - Joga to bardzo złożony, dogłębnie przemyślany i wielokrotnie weryfikowany, ponadczasowy i ponadkulturowy system utrzymywania człowieka w stanie optymalnego funkcjonowania, relaksu i zdrowia. Jednocześnie cały ten system umożliwia uaktywnienie swojego potencjału oraz osiągnięcia pełnej szczęśliwości i radości. Poprawa postawy, sylwetki, czy kondycji to zaledwie kilka z efektów ubocznych praktyki jogi - dodaje pan Piotr. Joga może mieć też zbawienny wpływ na nasze skołatane nerwy. Ćwiczenia te pozwalają się odprężyć, zrelaksować, wyciszyć i uspokoić nasz oddech. Oddychanie jest tu bardzo ważne, jest to jeden z elementów, który warunkuje poprawne wykonanie wszystkich ćwiczeń.

Warto w tym trudnym, przedłużającym się okresie stagnacji, pomyśleć o jakiejkolwiek aktywności fizycznej szczególnie, że za nami okres świąteczny. Na naszych stołach zapewne pojawiły się tradycyjne polskie potrawy wielkanocne, którym do dań dietetycznych daleko. Ćwiczenia pozwolą nam też zadbać o prawidłowe trawienie. Dzięki nim, będziemy w formie, nie tylko tej, w której mieści się świąteczna babka lub mazurek.

Komentarze obsługiwane przez CComment