ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Suplementacja plus zdrowe odżywianie

Fot. RM

Rozmowa z Radosławem Sagankiem, współwłaścicielem firmy DSO.pl, sklepu  z odżywkami i akcesoriami dla sportowców

* Przychodzi do pana do sklepu osoba, która po raz pierwszy chce stosować odżywki. Co pan by jej doradził?
- Przede wszystkim zapytałbym o staż treningowy, rodzaj uprawianego sportu oraz o cel treningu, bo ten dla każdego może być bardzo różny. Niektórzy chcą zwiększyć siłę, inni masę mięśniową, jeszcze inni stracić zbędne kilogramy. Co innego będę mógł zaproponować osobie, która biega, jeździ na rowerze, pływa a jeszcze co innego trenującej sporty typowe siłowe.

* Czym są odżywki i jakie jest ich zastosowanie w sporcie?
- Odżywki to bardzo szerokie pojęcie obejmujące suplementy diety oraz preparaty specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Potocznie wszystko określa się najczęściej mianem odżywek. Zaliczamy do nich przede wszystkim odżywki wysokobiałkowe, witaminy i minerały, preparaty aminokwasowe, suplementy wspomagające redukcję tkanki tłuszczowej i jeszcze kilka innych.

* Wszystkie odżywki są dozwolone w sporcie?
- Tak, te które posiadamy w swoim asortymencie są dozwolone do stosowania przez osoby uprawiające sport zarówno amatorski, jak i wyczynowy. Każdy preparat, który trafia na półki sklepowe musi wcześniej przejść badania i zostać zatwierdzony do obrotu pozaaptecznego.

* Czy suplementy mogą przyjmować osoby, które nie uprawiają żadnego sportu?
- Jak najbardziej tak, szczególnie ostatnio popularne są suplementy wspomagające odporność, probiotyki, witaminy - szczególnie D i C, kwasy tłuszczowe Omega-3.

* Czym w takim razie jest ta ciesząca się popularnością kreatyna?
- Kreatyna jest co prawda składnikiem pokarmowym, ale nie dociera do mięśni jedynie z pożywienia, bo organizm potrafi ją też samodzielnie produkować. Jednak produkcja ta jest bardzo skąpa i wolna, więc nie pokrywa zapotrzebowania na kreatynę do szybkiego rozwoju masy mięśniowej. W związku z tym, sportowcy najczęściej uzupełniają kreatynę suplementami diety, dzięki czemu mogą ją szybciej przyswoić i co najważniejsze w odpowiednich ilościach, dlatego że kreatyna produkowana przez organizm jest zdecydowanie niewystarczająca dla organizmu sportowca.

* Jest jakiś próg wiekowy od momentu którego można bez obaw stosować suplementację?
- Raczej nie, ale w wieku poniżej juniorskiego nie ma potrzeby brania odżywek. Nawet juniorom proponowałbym stosowanie tych najbardziej podstawowych, typu izotoniki czy węglowodany. A to i tak po wcześniejszej konsultacji z lekarzem sportowym. Uważam, że w przypadku dzieci i młodzieży najważniejsza jest zdrowa i zbilansowana dieta.

* A co z kobietami trenującymi dyscypliny wytrzymałościowe bądź siłowe? Czy dla nich też są odpowiednie preparaty?
- Zdrowy tryb życia jest coraz bardziej popularny, jest coraz więcej osób świadomych w tym kobiet, które znacznie częściej niż kiedyś są klientkami naszego sklepu. Są też specjalne grupy odżywek przeznaczonych dla kobiet, które oprócz standardowych składników zawierają takie, które wpływają pozytywnie na skórę, paznokcie, włosy itp. Jednak zdecydowana większość odżywek to są preparaty, które z powodzeniem mogą stosować panowie jak i panie. Różnią się tylko dawki, które muszą przyjmować.

* Kto nie powinien stosować odżywek?
- Generalnie większość z nas może je spożywać, uważać powinny jedynie te osoby, które mają jakieś indywidualne alergie, czy brak tolerancji na niektóre składniki pokarmowe, np. na laktozę.

* Czy da się uprawiać sport na wysokim poziomie nie stosując suplementacji?
- W dzisiejszych czasach jest to praktycznie niemożliwe. Większość osób amatorsko uprawiających sport stosuje różnego rodzaju odżywki i suplementy, a jeżeli chodzi o zawodowców to tym bardziej. Różnica polega na tym, że ci drudzy dysponują najczęściej sztabem specjalistów, którzy bardzo indywidualnie dobierają im odpowiedni rodzaj i dawki.

* W okresie pandemii mamy ograniczony dostęp do obiektów sportowych. Jak radzić sobie w tym trudnym czasie, aby nie wypaść z formy?
- Dużą popularnością cieszy się trening w domowym zaciszu. Od jesieni obserwowaliśmy zwiększony popyt na sprzęt i akcesoria sportowe, dzięki którym każdy z nas mógł wykonywać trening w domu lub w ogrodzie. Są to różnego rodzaju sztangielki, kettle, gumy oporowe, rowerki stacjonarne, drążki do podciągania. Teraz, kiedy już robi się coraz cieplej większość z nas zdecyduje się zapewne na trening na świeżym powietrzu (bieganie, rower itp.). Ten rodzaj rekreacji jest bez wątpienia najlepszy dla naszego organizmu.

Rozmawiał RM

Komentarze obsługiwane przez CComment