ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Unieważnienie kredytu frankowego po jego spłacie

Spłata kredytu we frankach szwajcarskich nie stanowi przeszkody w wystosowaniu powództwa w sprawie frankowej o unieważnienie umowy zawierającej klauzule abuzywne. Warto jednak dodać po co unieważnić kredyt, bo mimo wielu informacji na temat sporów frankowych wciąż wiele osób nie rozumie istotny powództwa i korzyści płynących z wygranej frankowicza.

Które kredyty frankowe można unieważnić?

Frankowicze korzystając z przyznanych im praw chętnie korzystają z możliwości zaskarżenia umowy o kredyt wykazując zapisy jako niezgodne z prawem. Standardowo rozchodzi sie o zapisy dotyczące sposobu obliczania raty kredytowej, indeksacji kursu franka, które przez lata budziły kontrowersje i jednocześnie były przyczyną bankructwa wielu kredytobiorców. Unieważnienie umowy frankowej to powszechna procedura, jednak nie zawsze taką była. Przez długie lata sądy nie miały zdania co do abuzywności umów, orzekały niejednorodnie, oczekiwały od stron licznych dowodów, opinii, zwracały się o opinie do rozmaitych instytucji finansowych, wyższej instancji itd. Dziś sytuacja jest znacznie odmienna, postępowanie jest oparte n jasnych klarownych zasadach.

Unieważnienie umowy tylko dla konsumentów

Należy pamiętać, że możliwość zaskarżenia umowy kredytowej odnosi się jedynie do kredytów konsumenckich we frankach szwajcarskich. Ponadto przeszkodą w unieważnieniu stanowią zarobkowe cele kredytowe, jak też zaciągnięcie zobowiązania na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej nawet gdy kredytobiorcą był konsument. Wśród przesłanek negatywnych jest również ugoda z bankiem, którą wielu frankowiczów w obliczu kryzysu i paniki podpisało, czym zamknęli sobie drogę do unieważnienia kredytu. Dość oczywistą przeszkodą w skorzystaniu z unieważnienia umowy jest jej wcześniejsze przewalutowanie na kredyt złotówkowy. 

Przedawnienie uprawnienia

Większość praw obowiązuje okres przedawnienia. Bezsprzecznie kredytobiorca musi wykazać się aktywnością i zaskarżyć umowę wnosząc pozew do sądu i tym samym wszczynając z bankiem spór. Jednak w  przypadku kredytów we frankach szwajcarskich nie obowiązuje termin przedawnienia, zatem nie ma znaczenia ani to kiedy umowa kredytowa została zawarta, czy kredyt został spłacony i kiedy, ani też kiedy kredytobiorca powziął wiedzę o abuzywności zapisów umownych. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie dla frankowiczów i niekorzystne dla banków. 

Pozwy zaskarżające kredyty spłacone

Popularność spraw frankowych wzrosła bez wątpienia po tym, jak TSUE zajął stanowisko w sprawie kredytów frankowych nakazując ich unieważnienie z uwagi na niedozwolone klauzule umowne. Mimo to wielu frankowiczów wstrzymało się ze złożeniem pozwu. Ci najbardziej zdecydowani już dawno mają za sobą postępowanie sądowe, dziś zdecydowana większość trafiających na wokandę spraw tyczy się kredytów już spłaconych. Należy dodać, że największy szczyt popytu i podaży kredytów frankowych objął lata 2000-2005 z okresem spłaty na dwadzieścia do dwudziestu pięciu lat. W samym postępowaniu w sprawie frankowej nie ma żadnej różnicy ani znaczenia czy kredyt jest spłacony czy nie. Na etapie rozliczenia również poza kwotą nadpłaty przysługuje frankowiczom nie ma żadnych różnic. 

Komentarze obsługiwane przez CComment