Czy uda się zatrzymać pomór?

Trwa wygaszanie ogniska ASF w Olszewie (gm. Żuromin). Prewencyjnie wybito trzodę chlewną w promieniu 1 km od fermy, gdzie wystąpiło zrażenie.

Nasi czytelnicy informowali nas w piątek o masowym wywozie trzody chlewnej z powiatu żuromińskiego. Okazuje się, że takie działanie prewencyjne było wypracowane podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Żurominie, co potwierdza w rozmowie z nami Jarosław Gałka, kierownik referatu zarządzania kryzysowego. Okazuje się również, że prewencyjnie wybito świnie w promieniu 1 km od wystąpienia ogniska, tj. około 900 sztuk trzody chlewnej. 

W piątek (16 lipca br.) po południu ukazało się nowe rozporządzenie wojewody dotyczące zwalczania ASF w powiatach żuromińskim i mławskim (gm. Szreńsk). 

Wyznaczone zostały strefy, tak jak w przypadku ptasiej grypy, z których wywożenie i wwożenie trzody chlewnej będzie możliwe tylko i wyłącznie za zgodą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żurominie. Weterynarze będą także kontrolować stan zdrowia świń w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym, gdzie łącznie hodowanych jest ponad 300 tys. sztuk tych zwierząt. Rozporządzenie dostępne jest tutaj.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież