Umorzyli i wznowili. Kolejne śledztwo dotyczące Lubowidza
Wygląda na to, że Prokuratura Okręgowa w Sieradzu, po postawieniu w stan oskarżenia burmistrza Lubowidza oraz dwóch policjantów, przygląda się również „wątkom pobocznym” związanym z tym samorządem. Niedawno wznowiono śledztwo w kilku interesujących kwestiach.
„Prokuratura Okręgowa w Sieradzu postanowieniem z dnia 04 listopada 2022 roku umorzyła śledztwo o sygn. [...] m.in. w sprawie zaboru w celu przywłaszczenia 34-35 palet pustaków z gazobetonu o wartości nie większej niż 4200 złotych na szkodę ustalonej osoby, tj. o czyn z art.278 § 1 k.k. i inne [...]” - poinformowała nas prokurator Jolanta Szkilnik z Prokuratury Okręgowej w Sieradzu.
Wymienione wyżej śledztwo tylko w części dotyczyło przywłaszczenia pustaków, a w pozostałym aspekcie rzekomych działań burmistrza oraz jego powołanej w marcu 2021 roku zastępczyni. Prokuratura zdecydowała się zakończyć część wątków umorzeniem, a w pozostałych kontynuować dochodzenie. Jednak zacznijmy od początku.
PO w Sieradzu prowadziła śledztwo w sprawie zaboru mienia, do którego miało dojść w 2016 roku w Zieluniu. O wydanie polecenia przywłaszczenia pustaków osoby poszkodowane podejrzewają burmistrza Lubowidza. Prokuratura sprecyzowała, że przywłaszczonych pustaków było mniej, a więc chodzi również o mniejszą kwotę. Dodajmy także, iż w trakcie trwania
śledztwa mowa jest wyłącznie o podejrzeniach organów ścigania. Jeśli prokuratura zyskuje pewność co do popełnionych przestępstw oraz ma dowody na poparcie swojego stanowiska, wówczas stawia osobom podejrzanym zarzuty i akt oskarżenia kieruje do sądu.
Śmieciarka niczym bumerang
Pierwotnie prowadzone przez PO w Sieradzu śledztwo dotyczące m.in. przywłaszczenia pustaków zostało umorzone w listopadzie ub. r. i następnie wznowione w lipcu br.
Z uwagi na konieczność uzupełnienia materiału dowodowego postanowieniem z dnia 05 lipca 2023 roku przedmiotowe śledztwo podjęto w zakresie przywłaszczenia 7-8 palet pustaków z gazobetonu o wartości nie większej niż 800 złotych, a także przekroczenia uprawnień przez burmistrza Miasta i Gminy w Lubowidzu poprzez niecelowy zakup samochodu do wywozu nieczystości komunalnych oraz zlecenie zadania utylizacji nieczystości komunalnych Zakładowi Gospodarki Komunalnej w Lubowidzu, przekroczenia uprawnień przez zastępcę burmistrza Miasta i Gminy w Lubowidzu, przez zawieszonego w czynnościach służbowych burmistrza Miasta i Gminy w Lubowidzu, pomocnictwa przez ustalonego pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Lubowidzu do przekroczenia uprawnień przez zastępcę burmistrza Miasta i Gminy w Lubowidzu i poświadczenia nieprawdy w dokumentach pracowniczych w Urzędzie Miasta i Gminy w Lubowidzu, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k. i inne - informuje prokurator Szkilnik.
W bieżącym śledztwie ponownie pada nazwisko zawieszonego od 2021 roku w czynnościach służbowych burmistrza Lubowidza, którego ta sama prokuratura oskarżyła w listopadzie 2022 roku. Postawiła mu wówczas szereg zarzutów, o których wspominaliśmy już na naszych łamach. Aktualne śledztwo dotyczy odrębnych wątków. Między innymi zakupu śmieciarki, o czym również niejednokrotnie pisaliśmy. Sprawa ta budziła liczne kontrowersje, ponieważ miasto, zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogło wywozić odpadów we własnym zakresie ze względu na brak odpowiedniego zaplecza technicznego i brak niezbędnych pozwoleń. Prokuratura w tym aspekcie podejrzewa burmistrza o nadużycie uprawnień. Natomiast po raz pierwszy w kwestii Lubowidza pojawia się nazwisko zastępczyni burmistrza – Ewy Szczepańskiej.
O co chodzi? Komentarza do zaistniałej sytuacji udzieliła nam Ewa Szczepańska. Cały artykuł dostępny jest w najnowszym wydaniu "TC" na stronie 14.
Komentarze obsługiwane przez CComment