Majówka w powiecie żuromińskim. Co można zobaczyć?
Nie macie czasu i/lub funduszy na majówkowe, dalekie podróże, ale chcecie zobaczyć coś nowego i spędzić miło czas? Wiele atrakcji oferuje sam subregion ciechanowski. Co ciekawego można zobaczyć w powiecie żuromińskim?
Nie wszyscy doceniają piękno północnego Mazowsza, a jest tu naprawdę wiele ciekawych miejsc, zarówno pod względem historycznym, jak i przyrodniczym. Na naszej stronie opisujemy interesujące lokacje w powiatach naszego subregionu.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu - fot. UMWM
Co ciekawego znajdziemy w powiecie żuromińskim? Przede wszystkim miasteczko Bieżuń, położone nad rzeką Wkrą, z zabytkową zabudową. Znajduje się tu Muzeum Małego Miasta - oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu - fot. UMWM
Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu to kompleks kilku budynków z ciekawymi eksponatami przybliżającym życie tutejszych mieszkańców. Jedną z najważniejszych postaci dla bieżunian jest poeta Stefan Gołębiowski, znany z przekładów dzieł Horacego. W muzeum znajduje się m.in. jego niedawno odrestaurowany dom. Kilkadziesiąt metrów dalej odwiedzający znajdą prawdziwą perełkę - rewitalizowany kompleks pałacowo-parkowy na wyspie. Była to niegdyś własność rodziny Zamoyskich. Obiekt przejął Samorząd Mazowsza, a powstanie w nim Muzeum Konstytucji 3-maja, bo właśnie tutaj ten dokument powstawał.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Widok na dolinę Wkry ze ścieżki ekologicznej w Łazach - fot. funduszenamazowszu.eu
Dla osób podróżujących przez pow. żuromiński z pewnością ciekawym przystankiem będzie ścieżka ekologiczna w miejscowości Łazy w gm. Lubowidz, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 541 (lokalizacja [KLIK]). Ścieżka położona jest na wysokiej skarpie z której roztacza się malowniczy widok na dolinę rzeki Wkry. Chętni mogą zejść na dół schodkami. Oprócz tego przy ścieżce znajdują się figury zwierząt oraz różne atrakcje dla rodzin z dziećmi.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Modrzewiowy dwór w Brudnicach - fot. Gospodarstwo Agroturystyczne Dworek nad Wkrą
Kawałek dalej, także przy DW541, znajduje się malownicza miejscowość Brudnice (gm. Żuromin). We wsi znajduje się zabytkowy, modrzewiowy dwór należący od pokoleń do rodziny Sumirskich. Dziś w tym miejscu funkcjonuje prywatna agroturystyka prowadzona przez wnuczkę Teresy Budzich-Sumirskiej, pierwszej w Polsce kobiety, która zdobyła tytuł mistrza młynarskiego. Rodzina ta bowiem posiadała młyn oraz małą elektrownię wodną nad Wkrą. Do dziś przetrwała tylko MEW. Wkra ma tutaj z tego powodu dwa poziomy: po jednej stronie płynie niemal na wysokości mostu, po drugiej nisko, tworząc dolinkę. Po tej stronie znajduje się plaża gminy i miasta Żuromin, idealna na spędzanie wolnego czasu nad wodą.
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Cielę daniela w OHZ Konopaty - fot. kuj
Głównym obszarem o charakterze turystycznym jest zdecydowanie wspomniana wcześniej gmina Lubowidz. Wielbiciele natury i zwierząt będą z pewnością zadowoleni z wizyty w leśniczówce Konopaty, gdzie znajduje się ścieżka ekologiczna i Ośrodek Hodowli Zwierzyny (danieli). Nie jest łatwo tam dotrzeć, ponieważ leśniczówka położona jest w głębi lasu, więc podajemy namiary - [KLIK].
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Trójstyk - fot. Nadleśnictwo Lidzbark
Wielbiciele aktywnego wypoczynku (rowery, spacery, nordic walking) docenią z pewnością leśne ścieżki w pobliżu Konopat, które doprowadzą ich do trójstyku - miejsca, gdzie stykają się trzy województwa: mazowieckie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie (lokalizacja [KLIK]).
[Dalsza część tekstu pod zdjęciem]
Sosna Bezgranicznej Miłości - fot. szlakwkry.pl
W Przerodkach (gm. Lubowidz) znajduje się z kolei pomnik przyrody - 250-letnia sosna zwyczajna (lokalizacja [KLIK]). Związanych z nią jest kilka ciekawych legend.
Jedna z nich przywołuje historię carskiego żołnierza o imieniu Jura, który pilnował granicy prusko-rosyjskiej przebiegającej 2 km od drzewa. W tym samym czasie mieszkająca niedaleko sosny Kasia wypasała tu krowy. Pewnego razu jedna z krów utknęła na podmokłym brzegu rzeki Wkry. Kasia poprosiła o pomoc przejeżdżającego tamtędy Jurę, który chętnie pospieszył z pomocą. Młodzi usiedli pod sosna i długo ze sobą rozmawiali. Od tamtej pory spotykali się potajemnie. Pewnego razu przyłapał ich ojciec Kasi, który nie chciał zgodzić się na ich ślub. Rosjanin złożył wtedy przysięgę, że przyjmie chrzest katolicki i będzie wychowywał swoje dzieci w kraju który zwie się Polska. I tak się stało. W ten oto sposób sosna pod którą się spotykali połączyła ich na zawsze.
- czytamy na stronie Chopin en Vacanes, festiwalu muzyki klasycznej, który co roku, w wakacje odbywa się m.in. właśnie na skarpie w Łazach.
Warto także spłynąć Wkrą, która meandruje tu przez urokliwe lasy, dostarczając entuzjastom aktywnego wypoczynku wielu pozytywnych doznań przyrodniczych.
Natomiast wielbiciele architektury sakralnej znajdą w powiecie żuromińskim kilka zabytkowych kościołów, które naprawdę warto zobaczyć: drewniany kościół św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu, kościół św. Jana Nepomucena w Zieluniu, kościół pw. Świętej Trójcy w Bieżuniu i, oczywiście, Sanktuarium Matki Bożej Pani Żuromińskiej w Żurominie.
Komentarze obsługiwane przez CComment