ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

W zabytkowym kościele w Poniatowie potrzebny jest remont. Gmina pozyskała dofinansowanie na ten cel

Fot. UGiM w Żurominie

Drewniany kościół parafialny w Poniatowie w latach 2016-18 kompleksową renowację i konserwację zabytkowego wnętrza. W trakcie prac konserwatorzy zauważyli niepokojące zacieki spowodowane przemakaniem zewnętrznej struktury drewnianej.


Podczas wspomnianych prac, które przeprowadzono kilka lat temu, odrestaurowano ołtarz główny i ołtarze boczne. Wtedy też dostrzeżono poważny problem. 

Podczas prowadzenia prac we wnętrzu kościoła konserwatorzy zabytków stwierdzili przemarzanie i przemakanie desek zewnętrznych składających się na elewację zewnętrzna kościoła. Stąd konieczność przeprowadzenia prac, które uratują obiekt przed zniszczeniem (przemarzanie i przesiąkanie desek daje już pierwsze znaki w jej wnętrzu) a także powstrzymają zniszczenia, które pojawiają się na nowej malaturze kościoła odnowionej zaledwie 5 lat wcześniej - informuje w komunikacie Urząd Gminy i Miasta w Żurominie.

Gmina zawnioskowała o dofinansowanie na ten cel ze środków z programu "Polski Ład" z przeznaczeniem na renowację zabytków. Samorząd otrzymał na ten cel 833 tys. zł wsparcia, zaś koszt wszystkich prac oszacowano na 850 tys. zł. 

Komentarze obsługiwane przez CComment