Za używki płacił kradzioną kartą
Policjanci zatrzymali mieszkańca powiatu żuromińskiego, który ukradł kartę płatniczą 67-latkowi, a następnie płacił nią za papierosy, alkohol i paliwo. Sprawcy postawiono aż 9 zarzutów. Za popełnione przestępstwa 17-latek odpowie przed sądem.
Pod koniec grudnia ubiegłego roku 67-letniego mieszkańca powiatu żuromińskiego odwiedziła czteroosobowa grupa młodych mężczyzn. Niepostrzeżenie zabrali oni kartę płatniczą emeryta, którą już kilka godzin po opuszczeniu mieszkania zaczęli płacić za swoje zakupy. Po raz pierwszy złodziej użył karty płacąc nią na jednej z stacji paliw na terenie powiatu. Zanim karta została zablokowana, nastolatek zdążył dokonać płatności w formie zbliżeniowej w kwocie do 50 złotych, łącznie osiem razy na kwotę blisko 300 zł.
Pokrzywdzony zgłosił sprawę żuromińskiej policji. Funkcjonariusze przeanalizowali nagrania z kamer monitoringu stacji paliw, gdzie posługiwano się kartą . Sprawcą okazał się17-letni mieszkaniec powiatu żuromińskiego. Nastolatkowi postawiono zarzut kradzieży karty oraz osiem zarzutów kradzieży z włamaniem (na konto).
- Policjanci apelują o pilnowanie swojego mienia. W przypadku zagubienia kart płatniczych, właściciel powinien jak najszybciej powiadomić oddział banku, który kartę wydał celem jej zablokowania. W przypadku podejrzenia kradzieży karty bądź posłużenia się nią przez osoby do tego nieuprawnione należy zgłosić się do najbliższej jednostki policji i złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa - instruuje Tomasz Łopiński, rzecznik KPP w Żurominie.
Młodocianemu sprawcy kradzieży grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności, jednak z powodu niepełnego jeszcze ukształtowania psychiki młodocianych sprawców przestępstw oraz dużej podatności na wpływy otoczenia przepis art. 54 § 1 kk wprowadza dyrektywę ogólną, tzn. iż wymierzając karę młodocianemu, sąd kieruje się przede wszystkim tym, aby sprawcę wychować. Z tych samych powodów, jeżeli przemawiają za tym względy wychowawcze, sąd może zastosować w stosunku do ww. 17-latka nadzwyczajne złagodzenie kary (art. 60 § 1 kk).
Komentarze obsługiwane przez CComment