ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Żuromin - inteligentne miasto. Konferencja podsumowująca

Fot. RM

W środę, 21 grudnia w Żurominie odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu społecznego, w który od trzech lat zaangażowani byli Urząd Gminy i Miasta w Żurominie, Politechnika Warszawska oraz lokalna społeczność. Współpraca miała na celu wzrost zaangażowania mieszkańców w edukację ekologiczną oraz zwiększenie ich wpływu na to, co dzieje się w mieście i regionie.

Witając gości, burmistrz Żuromina Aneta Goliat jeszcze raz przypomniała na czym polega idea "inteligentnych miast". Przypomnijmy, że w 2019 r. miasto Żuromin zostało laureatem konkursu "Human Smart Cities - inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców". Od tamtego czasu, wspólnie z pracownikami warszawskiej Politechniki, realizowano projekt pt. "Zwiększenie udziału mieszkańców Żuromina w procesie zarządzania, monitoringu środowiskowego oraz kreowania wizji rozwoju miasta poprzez pobudzenie geopartycypacji społecznej".

- Ten ważny dla nas projekt aż w 85 proc. został dofinansowany ze środków unijnych w ramach programu "Pomoc Techniczna na lata 2014-2020". Ogromnie cieszymy się, że w projekcie "Human Smart Cities" wzięło udział tak wiele osób - w różnych grupach wiekowych i społecznych. W tym czasie udało nam się zorganizować mnóstwo konkursów, warsztatów tematycznych czy technologicznych. Bardzo dziękuję profesorowi Robertowi Olszewskiemu i jego zespołowi z Politechniki Warszawskiej za współpracę. To były bardzo owocne lata - powiedziała burmistrz Aneta Goliat.

O idei inteligentnych miast krótki wykład zaprezentował dr hab. inż. Robert Olszewski. Według niego smart cities to zrównoważony rozwój, łączący wykorzystywanie nowych technologii z wiedzą samorządowców przy jednoczesnym wsłuchiwaniu się w potrzeby mieszkańców. Profesor Politechniki Warszawskiej zaznaczył, że "inteligentne miasta przyszłości będą takie, jak inteligentne są jego władze i mieszkańcy dziś".

W trakcie konferencji specjaliści omówili podstawowe założenie projektu, m.in. jak udało im się "włączyć społeczność lokalną w rozwiązywanie problemów miasta". Ponadto nagrodzono laureatów konkursu pn. "Dzienniki zapachowe". Ciekawą częścią spotkania był "Międzypokoleniowy panel partycypacyjny", w którym mieszkańcy, również ci młodsi, mogli wypowiedzieć się na temat perspektyw i ograniczeń związanych z życiem w małym miasteczku. Poruszono kwestię edukacji i szkolnictwa. Omawiano problemy związane z tym, co charakteryzuje region - ogromną ilością ferm i uciążliwości wynikających z ich obecności.

Efekt prac i działania naukowców prezentowali m.in. pracownicy Politechniki Warszawskiej: Piotr Pałka, Urszula Szczepankowska- Bednarek, Agata Żak, Bogna Kietlińska z Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Jabłońska - koordynator projektu z ramienia Urzędu Gminy i Miasta Żuromin. Cały projekt podsumował prof. Robert Olszewski.

 

Komentarze obsługiwane przez CComment