Cechy rur PVC i zakres ich zastosowania
Rury z polichlorku winylu (PVC) to niedrogie, trwałe, łatwe w montażu wyroby, które aktywnie zastępują stalowe odpowiedniki w budownictwie i produkcji. Istnieje kilka odmian wyrobów z PVC, które różnią się właściwościami użytkowymi w zależności od sposobu otrzymywania polimeru oraz zastosowanych dodatków.
Cechy rur wykonanych z PVC
Polichlorek winylu to termoplastyczny polimer organiczny, którego surowcem do produkcji jest sól kuchenna i produkty ropopochodne. Materiał ma szerokie zastosowanie w medycynie, przy produkcji odzieży i obuwia, w budownictwie w postaci elementów konstrukcyjnych zastępujących części drewniane i metalowe.
Rura PVC jest odporna na korozję, ma idealnie gładkie ścianki wewnętrzne, które nie pozwalają na osadzanie się na niej zanieczyszczeń mechanicznych, chemicznych, bakteryjnych. Są to najtańsze polimerowe wyroby rurowe dostępne do samodzielnego montażu.
Rury PVC mają szereg właściwości, które odróżniają je od podobnych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych:
- W zakresie zalecanego reżimu temperaturowego eksploatacji rura PVC jest dielektrykiem - nie przewodzi prądu elektrycznego.
- Polichlorek winylu ma wysoką temperaturę spalania i zapala się tylko w obecności ognia. W przypadku braku kontaktu z otwartym ogniem gaśnie i tylko się topi.
- Posiada obojętność chemiczną dzięki czemu znajduje zastosowanie do transportu kwasów, zasad, rozpuszczalników organicznych.
- Nie wydziela szkodliwych substancji podczas eksploatacji.
- Chlorowany polichlorek winylu jest w stanie zabijać agresywną mikroflorę bakteryjną i zapobiegać jej rozmnażaniu.
- Rozszerzalność liniowa przy nagrzewaniu wynosi 5%.
- Istnieją wyroby o zwiększonej sztywności, które mogą wytrzymać ciśnienie do 16 atm i znaczny nacisk mechaniczny.
Te właściwości, wraz z szeroką gamą kształtów (faliste, kwadratowe, prostokątne), pozwalają na stosowanie rur PVC daleko poza zakresem innych polimerów.
Zakres zastosowania
Wykorzystanie materiałów rurowych w życiu codziennym i przemyśle nie ogranicza się do układania mediów. Jednak głównymi obszarami zastosowania rur pozostają rurociągi do zaopatrzenia w wodę pitną, kanalizacji i ochrony przewodów elektrycznych. Rury PVC są również stosowane do budowy basenów. Jeśli właśnie planujesz budowę basenu, będą Ci potrzebne i inne materiały, na przykład folia basenowa, którą znajdziesz w sklepie aquamonkey.pl.
Rury PVC elektroinstalacyjne
Rury faliste do układania przewodów elektrycznych to wygodny, niedrogi, ognioodporny izolator, który służy do okablowania sieci elektrycznych w budownictwie indywidualnym i przemysłowym. Rury karbowe z PVC układane są wewnątrz pomieszczenia w sposób otwarty, nad ścianami (mocowanie do ścian za pomocą klipsów), lub kanały są murowane w betonie (okablowanie podtynkowe).
Zaopatrzenie w wodę
Do montażu sieci wodociągowych stosowane są rury PVC-U, które są odporne na ciśnienie przy scentralizowanym zaopatrzeniu w wodę. Rury te posiadają wysoką odporność chemiczną oraz właściwości antybakteryjne, co w połączeniu z gładkimi ściankami czyni je nie tylko przyjaznymi dla środowiska i bezpiecznymi, ale również zalecanymi.
Rury PVC-U do systemów zaopatrzenia w wodę są koloru jasnoszarego. Montaż odbywa się za pomocą kielicha, bez użycia połączeń gwintowanych lub kleju. Przewody zewnętrzne wymagają izolacji cieplnej.
Kanalizacja
Rury kanalizacyjne wykonane z PVC-U do układania na zewnątrz wyróżniają się jasnym pomarańczowym kolorem. Są to produkty wykonane z nieplastyfikowanego polichlorku winylu, które są odporne na obciążenia mechaniczne. Wyróżniane są materiały ciśnieniowe i bezciśnieniowe. Do kanalizacji, odprowadzania wody atmosferycznej z terenu stosowane są głównie rury bezciśnieniowe.
Komentarze obsługiwane przez CComment