Certyfikat Audytora Wiodącego – nowe możliwości profesjonalnego rozwoju w obszarze cyberbezpieczeństwa
Bezpieczeństwo danych i informacji w dobie intensywnego rozwoju nowych technologii musi być szczególnie chronione. Narzędzia do tego dostarcza norma ISO 27001. Czym jednak charakteryzuje się ten międzynarodowy standard? Dlaczego każda firma powinna o niego zadbać? Wzrost znaczenia cyberbezpieczeństwa oznacza również możliwość rozwijania się w tym kierunku, m.in. poprzez wzięcie udziału w egzaminie na audytora wiodącego ISO 27001. Jakie obowiązki pełni się na tym stanowisku? Sprawdź, jakie korzyści biznesowe i organizacyjne może przynieść certyfikat iso 27001!
Norma 27001 – definicja i zastosowanie
ISO 27001 to jeden ze standardów Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (International Organization for Standardization) wyznaczający zasady wdrożenia, doskonalenia i utrzymania systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji. W tej normie szczególnie ważną rolę odgrywa analiza ryzyka, a także zarządzanie nim. Na bezpieczeństwo informacji składa się zestaw procedur, których celem jest zachowanie poufności, integralności oraz dostępności informacji w różnego rodzaju organizacjach. ISO 27001 z powodzeniem mogą wdrażać zarówno małe, jak i większe firmy.
Kim jest i jaką funkcję pełni audytor wiodący ISO 27001?
Audytor wiodący zajmuje się realizacją i przeprowadzaniem audytów certyfikacyjnych ISO 27001. Ich głównym zadaniem jest zweryfikowanie, czy wdrożone w danej organizacji rozwiązania spełniają wymogi wyznaczone we wspomnianej normie. Na podstawie informacji zgromadzonych w trakcie audytu powstaje raport, którym kieruje się jednostka certyfikująca podczas wydawania certyfikatu.
Jak przebiega egzamin na audytora wiodącego ISO 27001?
Proces certyfikacji na audytora wiodącego ISO 27001 składa się z kilku etapów. Pierwszy krok to złożenie wniosku do jednostki świadczącej tego typu usługi. Aby jednak zakwalifikować się do egzaminu, należy spełnić wskazane kryteria, takie jak odpowiednie doświadczenie zawodowe lub zdobyte doświadczenie. Sam test składa się z części teoretycznej w formie pisemnej i praktycznej, w której odpowiedzi udzielane są ustnie. Warto pamiętać, że należy we wskazanym terminie opłacić egzamin.
Cyberbezpieczeństwo – jak norma 27001 pomaga sprostać nowym wyzwaniom?
Cyberbezpieczeństwo jest jedną ze składowych bezpieczeństwa informacji i dotyczy ochrony zasobów cyfrowych. Ze względu na rozwój nowoczesnych technologii to właśnie ten obszar stał się jednym z głównych priorytetów firm, którym zależy na tym, aby zminimalizować ryzyko wszelkiego rodzaju zagrożeń związanych z wyciekiem danych osobowych czy informacji finansowych. Coraz więcej przedsiębiorstw działa w modelu hybrydowym lub w pełni zdalnym, dlatego muszą stawić czoła kolejnym wyzwaniom wynikających m.in. z infrastruktury IT, której podstawą jest chmura.
Certyfikat ISO 27001 – jakie korzyści przynosi organizacjom?
Każda organizacja poprzez wdrożenie ISO 27001 zyskuje narzędzie dostosowane do profilu swojej działalności, zapewniające kompleksową ochronę systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji. Certyfikat ISO 27001 to oficjalne potwierdzenie, że firma pozytywnie przeszła proce certyfikacji i spełniła wymogi normy, co pozwala budować wizerunek godnego zaufania i profesjonalnego przedsiębiorstwa. Z tego powodu coraz więcej podmiotów będzie szukało tego typu skutecznych rozwiązań, a egzamin na audytora wiodącego ISO 27001 staje się praktycznym kierunek rozwoju zawodowego.
Komentarze obsługiwane przez CComment