ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Ciechanów nagrodzony za inwestycje w energetykę

Źródło: UM Ciechanów

Dzisiaj, 9 września, rozpoczęła się IX konferencja naukowa Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. W jej trakcie przyznawane są nagrody im. Ignacego Łukasiewicza dla osób i instytucji zaangażowanych w rozwój bezpieczeństwa energetycznego. 

Miasto Ciechanów otrzymało nagrodę w kategorii „Inwestycja roku z zakresu ciepłownictwa”. Nagrodę odebrali prezydent Ciechanowa, Krzysztof Kosiński i Małgorzata Niestępska, prezes Elektrociepłowni Ciechanów.

Nagroda za inwestycję została przyznana za budowę Elektrociepłowni Ciechanów. Została ona wybudowana w 2023 roku, jest efektem modernizacji systemu ciepłowniczego, wycenionej na 80 mln zł. Umożliwiła ona odejście od wykorzystywania węgla w produkcji ciepła.

- Innowacyjność zrealizowanej inwestycji polega na decentralizacji systemu ciepłowniczego i zamianie filozofii pracy w systemie źródeł rozproszonych. Zapewni to niezawodność dostaw podczas prac wymagających wyłączenia obszaru sieci ciepłowniczej, jak i podczas zdarzeń katastrofalnych. Rozproszenie źródeł ee to niezawodność dzięki włączeniu do różnych GPZ. Innowacją jest instalacja odzysku ciepła odpadowego z przemysłu, które pochodzi z obiegu odzysku rozpuszczalnika po desorpcji z węgla aktywnego. Wcześniej ciepło było marnowane w chłodni wentylatorowej. Projekt jest skalowalny i uniwersalny dla transformacji ciepłowni. Skala zwiększenia udziału OZE w wytwarzanym cieple to 35%, a w produkcji ee ok. 30%. Wpływ inwestycji na środowisko to zmniejszenie emisji CO2 o 41690 Mg/a. Efektywność ekonomiczna inwestycji to mniejsze wydatki na zakup uprawnień do emisji CO2 o 11 mln i wzrost rentowności spółki – mówi prezes elektrociepłowni, Małgorzata Niestępska.

Przyznając nagrody, kapituła konkursowa brała pod uwagę takie kryteria jak poziom wydatków w 2023 na inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej budynków, zero lub niskoemisyjnego transportu publicznego i ciepłownictwa. Kapituła analizowała również wysokość środków zewnętrznych pozyskanych przez gminę na realizację polityki klimatyczno-energetycznej.

Komentarze obsługiwane przez CComment