ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Jak dbać o pierścionek z brylantem?

Diamenty uchodzą za najtwardsze minerały, występujące na Ziemi. Warianty, zeszlifowane w kształt brylantowy (stąd charakterystyczna nazwa), często są używane w jubilerstwie. Jednak czy tak wytrzymały surowiec może ulec zniszczeniu? Jak należy dbać o biżuterie, aby cieszyć się jej pięknem w nienagannym stanie przez wiele lat? Doradzamy!

W jaki sposób najczęściej uszkodzone zostają pierścionki?

Choć niewiele osób chciałoby intencjonalnie uszkodzić pierścionki z brylantem, czasami dzieje się to nieumyślnie. Basenowa, chlorowana lub morska woda mogą znacząco nadwyrężyć trwałość biżuterii. Ponadto należy ją także zdejmować podczas treningów czy wykonywania domowych czynności, takich jak zmywanie oraz gotowanie. W takich sytuacjach istnieje nie tylko ryzyko wyblaknięcia i wystąpienia przebarwień, związanych z kontaktem z chemicznymi substancjami. Możliwe jest także wypadnięcie lub uszkodzenie fryzu na skutek uderzenia.

Jak uchronić pierścionki przed uszkodzeniami?

Najlepszym sposobem ochrony zawsze jest prewencja. Dlatego gdy masz styczność z detergentami - zdejmij pierścionki. Podobnie gdy robisz zakupy - ciężary z toreb mogą doprowadzić do odkształceń biżuterii. 

Z kolei gdy czyścisz pierścionki - a warto robić to regularnie - pamiętaj, aby używać przede wszystkim specjalistycznych preparatów. Dzięki nim zyskasz pewność, że w żaden sposób nie szkodzisz ukochanym ozdobom. Z kolei srebro i złoto zostaną właściwie potraktowane. W prosty sposób pozbędziesz się zanieczyszczeń, jak i sprawisz, że biżuteria odzyska dawny blask.

Pamiętaj, że istotne jest również właściwe ściąganie pierścionków z dłoni. Nigdy nie ciągnij za tzw. “koronę" lub “oczko" biżuterii. W ten sposób w banalny sposób całkowicie je uszkodzisz! Gdy masz problem ze zdjęciem pierścionka, lepiej użyj kremu nawilżającego lub oliwki - szarpanie nigdy nie jest dobrą opcją.

Czym czyścić pierścionki?

Gdy zaopatrzysz się w specjalistyczny płyn - do kupienia na przykład na Jubiler Katowice (https://www.jubiler-katowice.com/), do przemycia możesz użyć szczoteczki do zębów. Jeśli akurat nie masz preparatu pod ręką, a potrzebne jest szybkie wyczyszczenie, możesz użyć domowych środków. Tłuste plamy, na przykład pozostawione przez kremy do rąk, łatwo usuniesz za pomocą delikatnego detergentu i ciepłej (nie gorącej!) wody. Nigdy nie korzystaj z narzędzi, mające twarde dodatki. Przez to tylko zarysujesz powierzchnię biżuterii. 

Zabrudzony pierścionek warto umieścić na piętnaście do dwudziestu minut w wodzie z detergentem, następnie przetarcie - najlepiej ściereczkami z mikrofibry lub tymi do okularów - i gotowe. Pod żadnym pozorem nigdy nie używaj środków, mających w składzie chlor lub aceton!

Miejsce przechowywania biżuterii ma znaczenie

Nie ma nic gorszego dla biżuterii, niż rzucenie jej w kąt. Kurz, roztocza i inne szkodliwe, mikroorganizmy mogą nawarstwiać się na niej. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto postawić na zakup specjalnej szkatułki. Dzięki niej pierścionki, kolczyki i wisiorki zawsze będą na swoim miejscu.

Komentarze obsługiwane przez CComment