ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Trumna czy urna? Sprawdzamy, z czym wiąże się wybór każdej z nich

Przygotowania do pogrzebu są nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Wśród wielu wydatków, które czekają najbliższych, pod uwagę należy wziąć typ pochówku. Od tego bowiem zależy sposób jego przeprowadzenia, ale i koszty, z którymi musi się liczyć rodzina. Typ pochówku oznacza również wybór między trumną a urną. Na co lepiej postawić? Z czym się wiąże kremacja i inhumacja?

Najważniejsza jest wola zmarłego

Wiele osób przed śmiercią nie tylko spisuje testament, ale i informuje najbliższych o swoich preferencjach odnośnie do pogrzebu, ubioru do pochówku czy innych elementów. Wola zmarłego jest zatem najważniejsza. To kwestia szacunku do bliskiej osoby, dlatego należy ją wziąć pod uwagę podczas planowania ceremonii pogrzebowej, w tym wyboru między trumną a urną. 

Kremacja a inhumacja - na czym polegają różnice?

Zanim pomyślimy o kosztach, porównajmy, z czym wiążą się różne typy pochówku. Inhumacja, czyli tradycyjny pochówek szkieletowy wymaga wyboru trumny, miejsca na cmentarzu, następnie zamówienia pomnika oraz regularnego opłacania pierwotnie zarezerwowanego miejsca. Przeniesienie ciała osoby zmarłej, które zostało umieszczone w trumnie, nie jest proste. Wymaga czasu, wielu formalności, a do tego trzeba się liczyć z niemałymi kosztami.

Kremacja przebiega sprawniej, prościej i jest tańsza od tradycyjnego pogrzebu. W niższych cenach można również znaleźć urny. Nie trzeba się jednak martwić o ich estetykę, bo do wyboru są rozmaite wykonania. Co więcej, przeniesienie urny z prochami, np. do innego grobu, jest znacznie łatwiejsze pod względem formalnym. Zarówno tą kwestią, jak i przygotowaniem do obrzędu pochówku, w którym stawia się na kremację, zajmują się domy pogrzebowe. Taką ofertę można znaleźć np. na stronie https://dompogrzebowylomianki.pl/

Ekologia

Dla wielu osób znaczenie może mieć ekologia, o której wspominamy przy okazji kremacji. Ciało podczas kremacji jest spalane w wyniku wysokiej temperatury. Do środowiska, podczas kremacji, nie przedostają się żadne szkodliwe substancje. Z kolei prochy z ciała, które trafiają do ziemi, nie są w żaden sposób toksyczne dla gleby ani dla wód gruntowych.

Urna a pożegnanie zmarłego

Postawienie na kremację i wybór urny nie wykluczają możliwości zorganizowania tradycyjnego pożegnania z osobą zmarłą. Podczas nabożeństwa ciało wystawiane jest w trumnie. Najbliżsi mogą zatem liczyć na klasyczną formę pożegnania, a przy tym pochówek, który jest mniej kosztowny, a do tego mający w sobie elementy tradycyjnej ceremonii pogrzebowej. Istnieje także możliwość odprawienia nabożeństwa przy urnie z prochami, jeśli pozwalają na to okoliczności.

Pogrzeb z zastosowaniem urny może być sporo tańszy niż organizacja pochówku, podczas którego stawia się na trumnę. Nie chodzi jednak tylko o koszty, ale i ekologię, formalności, np. przy przenoszeniu prochów zmarłego, przede wszystkim zaś o wolę bliskiej osoby, która jest chowana. Warto więc rozważyć oba rozwiązania i wybrać to, które będzie odpowiednie i dla rodziny, i dla zmarłego.

Komentarze obsługiwane przez CComment