Księga wieczysta działki - co zawiera?
Księga wieczysta prowadzona dla nieruchomości gruntowej jest ważnym dokumentem, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące konkretnej działki. Jest to zbiór danych, które mają kluczowe znaczenie m.in. w takich sytuacjach jak zakup działki pod budowę domu, dziedziczenie gruntu, sprawy spadkowe czy też zakup gruntu w celach inwestycyjnych. Zapoznanie się z treścią księgi wieczystej pozwala na uzyskanie niezbędnych informacji o stanie prawnym danej nieruchomości.
Dlaczego i w jakich sytuacjach najczęściej chcemy się zapoznać z treścią księgi wieczystej danej działki?
Wiele sytuacji może skłonić nas do zainteresowania się zawartością księgi wieczystej prowadzonej dla konkretnej działki. Przede wszystkim, kiedy planujemy zakup działki pod budowę domu lub w celach inwestycyjnych, chcemy mieć pełną informację o prawach własności, ograniczeniach czy obciążeniach związanych z nieruchomością. Księga wieczysta daje nam możliwość zweryfikowania, czy działka jest wolna od jakichkolwiek obciążeń (np. służebności), czy ustanowione są na niej hipoteki, czy też istnieją inne związane z nią prawa. Ponadto przy dziedziczeniu lub rozstrzyganiu spraw spadkowych, treść księgi wieczystej może być istotna dla ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
Jakie informacje zawierają poszczególne działy księgi wieczystej działki?
- Dział I-O - "Oznaczenie nieruchomości": zawiera podstawowe dane ewidencyjne, wskazujące dokładnie, dla jakiej nieruchomości prowadzona jest dana księga. W przypadku działek są to takie informacje, jak położenie (województwo, powiat, gmina, miejscowość), identyfikator działki, numer działki, numer i nazwa obrębu ewidencyjnego, sposób korzystania (np. tereny mieszkaniowe), powierzchnia.
- Dział I-Sp - "Spis praw związanych z własnością": informuje m.in. o tym, czy dany grunt jest oddany w użytkowanie wieczyste.
- Dział II - "Własność": wskazuje, kto jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym danej działki oraz w jaki sposób wszedł w jej posiadanie (np. na podstawie umowy kupna-sprzedaży, w wyniku dziedziczenia).
- Dział III - "Prawa, roszczenia i ograniczenia": informuje, czy nieruchomość jest w jakiś sposób obciążona, np. prawami ustanowionymi na rzecz osób trzecich. Do najczęściej spotykanych wpisów w tej części księgi wieczystej należą wpisy dotyczące służebności (osobistej lub gruntowej). Katalog spraw, które mogą być wpisane w tej części księgi, jest bardzo szeroki, w razie potrzeby warto skonsultować ich znaczenie z radcą prawnym.
- Dział IV - "Hipoteka": zawiera informacje o ewentualnych hipotekach, które są ustanowione na nieruchomości. Wpisy określają rodzaj i wysokość hipoteki, walutę oraz dane wierzyciela hipotecznego.
Jak można uzyskać dostęp do księgi wieczystej działki?
Księgi wieczyste są zakładane i prowadzone przez Sądy Rejonowe w wersji elektronicznej. Treść dokumentów jest jawna, a dostęp do nich jest powszechny - umożliwia go serwis internetowy zarządzany przez Ministerstwo Sprawiedliwości (Ekw.ms.gov.pl). Warunkiem zapoznania się z zawartością wybranej księgi wieczystej jest podanie jej numeru.
Informacje o tym, jak zbudowany jest numer KW oraz jak go ustalić na podstawie numeru działki, można uzyskać na stronie Ksiegawieczysta.net. Przeglądanie treści ksiąg wieczystych jest bezpłatne. Należy jednak pamiętać, że dokument przeglądany w wersji online, który można pobrać również jako PDF, nie ma mocy dokumentu urzędowego. Aby móc go wykorzystać w jakiejkolwiek sprawie, należy postarać się o odpis księgi wieczystej. Czynność tę można zrealizować online, jest to już jednak usługa odpłatna.
Komentarze obsługiwane przez CComment