ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przegląd wydarzeń 2023 r. w powiecie ciechanowskim

W sierpniu na pikniku w Sarnowej Górze śmigłowiec mógł spowodować tragedię

STYCZEŃ

Historyczna sesja
Na przełomie roku odbyła się przełomowa sesja rady powiatu ciechanowskiego. Po siedmiogodzinnej naradzie dotychczasowa starosta Joanna Potocka-Rak została odwołana ze stanowiska. Jej miejsce zajął radny PiS Jan Andrzej Kaluszkiewicz. Czas szybko płynie – za trzy miesiące wybory samorządowe…

Grypa atakuje!
Ubiegły rok był podobny do obecnego. W kolejkach do lekarzy pierwszego kontaktu tłumy. W przychodniach i na nocnych pomocach lekarskich słychać jeden wielki kaszel, katar i krztuszenie… Wróciła grypa, wirusy i przeziębienia… Przyczyny jak zwykle te same: niski poziom wyszczepień, święta i sylwestry. 

Czas studniówek
Początek roku to tradycyjnie czas studniówek, balów maturalnych i innych tego typu uciech. Uroczyste bale od lat budzą u dorastających nastolatków i ich rodziców wiele emocji. Zwłaszcza ci ostatni, po przeliczaniu wszystkich wydatków (szczególnie u maturzystek), mogą złapać się za głowę. W naszej sondzie tygodnikowej pytaliśmy też starszych ciechanowian jak wspominają swoje bale…

Trzymajmy się razem!
Ciechanowianka Alicja Szemplińska zaśpiewała piosenkę, która była oficjalnym hymnem mistrzostw świata w piłce ręcznej, które odbyły się przed rokiem w Polsce i Szwecji. Najpierw w Katowicach, a później w Sztokholmie Alicja wykonała utwór „Stick together”, czyli „Trzymajmy się razem”. Zacne przesłanie...

LUTY
Gala noworoczna po raz 32
Już ponad 30 lat w PCKiSz w Ciechanowie odbywa się Gala Noworoczna prezentująca to, co w sferze artystycznej powiat ma najcenniejszego. Nasz dziennikarz obecny na gali podkreślał, że tamten koncert, bardzo różniący się od poprzednich, zapierał dech w piersiach…

Nowe nadzieje Marszałka 
Marszałek Adam Struzik udzielił wywiadu naszej gazecie. Mówił o rozwoju, integracji, aktywności społecznej. Na pytanie o jesienne wybory parlamentarne mówił wtedy: „Pragnę, aby Polacy podjęli mądre decyzje…”. Jak widać naród posłuchał…

Upadek małych sklepów
Rosną jak grzyby po deszczu, pojawiając się w coraz to mniejszych miejscowościach. Supermarkety, dyskonty, franczyzy. To one zazwyczaj są przyczyną upadku małych, osiedlowych sklepików, w których zakupy robiliśmy przez ostatnie dekady. Sklepiki działalność kończą zazwyczaj po cichu – najpierw kurczy się asortyment, a ceny rosną. W końcu dostawy zostają wstrzymane i pojawia się szyld: „Zamknięte”.

Długowieczni odchodzą w chwale
Po prawie trzech dekadach wójt gminy Ciechanów Marek Kiwit odszedł na emeryturę. Żegnali go znajomi samorządowcy, pracownicy, a także mieszkańcy gminy. Ciut wcześniej wójt został nieprawomocnie skazany przez sąd…

MARZEC
Zmiany w gminie i starostwie
Ustępującego wójta Kiwita zastąpił komisarz Stefan Pawłowski, który wcześniej kierował biurem posła Wąsika. Z kolei w starostwie też zarządzono czystki – w trybie natychmiastowym odwołano Wojciecha Jagodzińskiego, dyrektora pow. zarządu dróg. 

Krwawe łowy doktora P
Minął blisko rok od reportażu „Król kłusowników” i artykułów w „TC” o bestialskim traktowaniu zwierząt (i ludzi) przez myśliwego (związanego z ciechanowskim okręgiem PZŁ) i lekarza Pawła P., profesora diabetologii. Tymczasem, jak gdyby nigdy nic, on wciąż przyjmuje pacjentów w jednej prywatnych przychodni w Ciechanowie.  

KWIECIEŃ
Gminna metamorfoza
Gazyfikacja, hala sportowa, skatepark, posterunek policji, targowisko, nowe mieszkania i remonty dróg – o tym jak pozytywnie zmienia się gmina Sońsk opowiadał nam wójt gminy Jarosław Muchowski. Młody samorządowiec przyznał, że najczęściej zwykłe „dziękuję” usłyszane od któregoś z mieszkańców wzrusza go najbardziej. 

Misterium w Grudusku
70 mieszkańców wcieliło się w role uczestników dramatu Golgoty. W Grudusku tradycyjnie wystawiono misterium Męki Pańskiej. Inscenizacja odbyła się na średniowiecznym grodzisku zwanym skansenem Zielona Góra. 

W obronie lasów czy „stołków”?
Solidarna, która wkrótce przemianowała się na Suwerenną Polskę głośno apelowała o obronę polskich lasów przed… Unią Europejską. „Ziobryści” zbierali podpisy pod petycją, a politycy angażowali w to środowiska myśliwych, leśników i... lokalne parafie.

Cedrob zamieszany w aferę ukraińskim zbożem
Rolnicy w całym kraju byli wściekli, AgroUnia wskazywała, że rodzinne firmy potraciły na tym nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Cedrob znalazł się na liście firm wykorzystujących tanie zboże sprowadzane z Ukrainy. Termin zboża „technicznego”, które miało tylko przejeżdżać przez Polskę wszedł na polityki na długie tygodnie…

MAJ
Chwalą łąki umajone
Nabożeństwa majowe, całomiesięczne, codzienne wieczorne modlitwy i pieśni odprawiane przy wiejskich (i nie tylko) przydrożnych kapliczkach, czyli tzw. figurkach. Odwiedziliśmy miejsca w naszej okolicy, gdzie ta tradycja wciąż jest kultywowana.

Ginące zawody
Kim był zecer? Czym zajmowali się garncarz, zdun i tapicer? Czy kioski, do których przed laty ustawiały się długie kolejki znikną na dobre? Przez wieki i pokolenia wiele zawodów rzemieślniczych (i nie tylko) cieszyło się szacunkiem społecznym i popularnością. A jak jest dzisiaj? W „TC” rozmawialiśmy z przedstawicielami „ginących” zawodów.

CZERWIEC
Słodko-gorzki temat truskawek
To był trudny sezon dla plantatorów truskawek i pozostałych owoców miękkich. Wysokie koszty uprawy, niskie ceny na skupach, a przede wszystkim brak rąk do pracy w polu przy zbiorach. Uprawa tego słodkiego owocu z roku na rok jest coraz mniej opłacalna. Wszystkie plagi potęgowała susza…

Żegnaj szkoło! Wakacji czas
W szkołach, przedszkolach, uczelniach, a nawet uniwersytetach III wieku zakończył się rok szkolny. Zaczęło się lato, a wraz z nim wakacje, lato, wyjazdy, odpoczynek… Zapytaliśmy mieszkańców Ciechanowa o plany na wakacje, a maturzystów o to, co będą robić od nowego roku szkolnego.

Co dalej z Łydynią? 
- Pogłębić, poszerzyć, umocnić koryto... Systematycznie wygaszać brzegi, wycinać krzaki. Albo – spiętrzyć, zbudować retencję, zalew – mówił Jan Jackowski, emerytowany rolnik z gminy Regimin. O 30-leciu niewybudowania zbiornika wodnego w Regiminie pisaliśmy na łamach naszej gazety.

LIPIEC
Betonoza – jej wady i zalety
Od kilku lat toczy się dyskusja nad przyszłością placu Jana Pawła II. - Odbetonowywanie miast i zakładanie zieleni w ich centrach jest ważne ze względu na na jakość życia mieszkańców. Odgrywa ogromną rolę w regulacji temperatury, redukuje zanieczyszczenia, tłumi hałas – wyjaśnia Aleksandra Prus, architekt, która zaprojektowała plan modernizacji ciechanowskiego „Rynku”.

Takiej suszy jeszcze nie było
Brak deszczu… Plony niższe nawet o połowę, żniwa rozpoczęte nawet dwa tygodnie wcześniej niż planowano… O tym jaka przyszłość czeka polskie rolnictwo mówił w rozmowie z dziennikarzem „TC” Grzegorz Jackowski – rolnik i hodowca z Klic. 

SIERPIEŃ
Kobieta w policji
- Praca w policji od zawsze była moim marzeniem, a widok kobiety w mundurze nikogo nie dziwi i nie zaskakuje – mówi aspirant Magda Zarembska, rzeczniczka prasowa ciechanowskiej policji. O karierze zawodowej, kobietach w policji, ale też o tym jak odpoczywa po służbie policjantka opowiedziała redaktorowi naszej gazety.

Deficyt czy nadwyżka?
Oto jest pytanie. Niekończący się spór pomiędzy byłą a obecnym starostą powiatu ciechanowskiego przybrał nowe formy. Tym razem spór dotyczył niewłaściwego gospodarowania i deficytu (bądź nadwyżki) w budżecie jednostki samorządowej.

Śmigłowiec mógł spowodować tragedię 
O policyjnym i rządowym śmigłowcu, który w Sarnowej Górze (podczas pikniku wojskowego) zerwał linię wysokiego napięcia rozpisywały się media w całym kraju. Black Hawk zahaczył o linię wysokiego napięcia, która spadła w pobliżu zgromadzonych ludzi. Panika, krzyki i ucieczka. Już później okazało się, że to nie pierwszy incydent pilota, który siedziała za sterami rządowego helikoptera…

WRZESIEŃ
Komu przeszkadza orzeł?
Remont, wyburzenie, specjalne oznakowanie – to tylko niektóre z propozycji przedstawiane przez zainteresowanych. Okazuje się, że przed wyborami wszystko jest możliwe, a pomnik Walka-Męczeństwo-Zwycięstwo stał się obiektem politycznej kampanii.     

Polowanie na uczniów
To miała być zwykła lekcja wuefu w jednej z ciechanowskich szkół średnich. W pewnym momencie usłyszano odgłosy przypominające wystrzał z broni pneumatycznej. Strzały oddane z krzaków padły w kierunki ćwiczącej młodzieży – na szczęście rany okazały się niegroźne. Wkrótce policja ujęła sprawców…

Ostoja mruczków ma nowy dom
Ostoja liczy sobie 50 rezydentów – kotów, które nierzadko przetrwały przez ciężkie chwile. W nowym domu mogą wreszcie znaleźć spokój i bezpieczeństwo, a być może trafią kiedyś do adopcji. Nowa siedziba przy ulicy Ściegiennego zdążyła przypaść do gustu wielu mieszkańcom. Gdy jest ciepło koty wygrzewają się na słońcu, a przechodnie mogą je pogłaskać…

PAŻDZIERNIK
Moje pierwsze wybory
W październiku praktycznie cała Polska żyła wyborami. Na kilka dni przed zapytaliśmy młodych ciechanowian o ich pierwsze wybory – czym będą się kierować przy wyborze, czy mają sprecyzowane poglądy polityczne i co te wybory mogą zmienić…

Ciechanów ma nowego posła!
Adam Krzemiński, nauczyciel matematyki, dyrektor CUW w Ciechanowie, prezes TMZC, został posłem na Sejm. 6,5 tys. głosów oddanych na tego kandydata, głównie w samym mieście, wystarczyło, aby członek Koalicji Obywatelskiej zasiadł w sejmowych ławach. Gratulacje!

LISTOPAD
Oni odeszli…
W dniu Zaduszek odwiedzamy groby bliskich...Na łamach „TC” wspominaliśmy osoby, które odeszły od nas w minionym roku… Bliskich, kolegów, koleżanki, znajomych…

Kto jest winny śmierci nastolatka?
Do tragedii doszło w Kałęczynie Starym w gminie Gołymin-Ośrodek. Chłopak dorabiał w firmie zajmującej się skupem zboża i kukurydzy. W trakcie prac runęła jedna ze ścian magazynu przygniatając 17-latka. Czy tej tragedii można było uniknąć?

Ksiądz na misji
Nowy proboszcz parafii w Opinogórze, ks. Zbigniew Rembała, przez trzydzieści lat pracował w Ameryce Południowej. Był misjonarzem w najdalszych zakątkach peruwiańskiej dżungli, ale też rektorem seminarium duchownego w Iquitos. - Musimy nauczyć się szanować wiarę wszystkich ludzi, ich zwyczaje, tradycje i przekonanie – powiedział na wstępie ks. Zbigniew.

GRUDZIEŃ
Profesor honorowy
Jerzy Bralczyk został Honorowym Obywatelem Miasta Ciechanowa. Podczas uroczystego wręczenia tytułu w ciechanowskim ratuszu Profesor w charakterystyczny dla siebie, nieco humorystyczny sposób, wracał pamięcią do młodzieńczych lat, które spędził w Ciechanowie – tutaj chodził do szkoły, zawierał pierwsze przyjaźnie, zakochiwał się…

Pająki potrafią być piękne
O fascynującym, nie do końca odkrytym świecie pająków opowiedział nam Szymon Przebinda, organizator wystawy pająków z najdalszych zakątków świata, którą można było zobaczyć w ciechanowskim PCKiSz. 

Wykrzyknik dla regionalisty
Kolejny „Wykrzyknik” Tygodnika Ciechanowskiego znalazł swojego odbiorcę. Został nim Bernard Grzankowski, regionalista, wiceprezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej.

Cały artykuł w papierowym wydaniu TC

Komentarze obsługiwane przez CComment