ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przy PCK w Ciechanowie otwarto oficjalnie Dzienny Dom Pobytu

Fot. RM
Fot. RM

Mimo że placówka dla osób z chorobami otępiennymi działa przy Polskim Czerwonym Krzyżu w Ciechanowie już od lipca, to jej uroczyste i oficjalne otwarcie nastąpiło w siedzibie PCK przy ulicy Rzeczkowskiej w środę 6 listopada.  Dzienny Dom Pobytu PCK, bo taką nazwą oficjalnie nosi placówka, skupia 15 podopiecznych zmagających się z wczesnymi stadiami alzheimera oraz demencji. 

Opieka nad chorymi jest trudna. Choroby otępienne związane są nie tylko z utratą pamięci, językiem i zdolnością podejmowania decyzji, ale i również mogą powodować inne objawy. Obejmują one zmiany nastroju, takie jak zwiększona drażliwość, depresja i niepokój, zmiany sposobu mówienia, myślenia, odczuwania oraz zmiany osobowości i zachowania. 

- W Dziennym Domu Pobytu przebywa aktualnie 15 osób, ale zdajemy sobie sprawę, że potrzeby w naszym społeczeństwie są znacznie większe. Mam nadzieję, że będziemy rozwijać tę projekt, poszukując dalszego wsparcia dla naszej działalności. Jestem niezmiernie szczęśliwa, że możemy pomagać osobom chorym, ale też ich rodzinom, które mogę być spokojne, że ich bliscy będąc u nas są pod specjalistyczną i fachową opieką terapeutów oraz fizjoterapeutów i rehabilitantów - powiedziała Bożena Podleńska, dyrektor PCK Oddział Rejonowy w Ciechanowie. 

Uczestnikami wydarzenia byli podopieczni Dziennego Domu Pobytu oraz reprezentanci klubów seniora z terenu powiatu. W pierwszej części spotkania przecięto wstęgę symbolicznie otwierając funkcjonującą od lipca placówkę, której celem jest zapewnienie osobom cierpiącym na chorobę otępienną wsparcia w formie codziennej opieki i terapii oraz rehabilitacji, a także umożliwienie samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

- W DDP prowadzone są treningi wielowymiarowe i reminiscencyjne, treningi orientacji w rzeczywistości, zajęcia z zakresu terapii ruchem i rehabilitacji, zajęcia z logopedą, zajęcia służące podtrzymywaniu umiejętności praktycznych, związanych z dniem codziennym i wykonywaniem podstawowych czynności  - powiedział Tomasz Kraskowski, koordynator projektu z ramienia PCK w Ciechanowie. 

Aktualny projekt, który w dużym stopniu został wsparty przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej przewiduje działalność Domu przez kolejne trzy lata. Dyrektor Podleńska zapewniła, że PCK na pewno nie zrezygnuje z tego rodzaju pomocy i będzie starać się o poszerzanie tego rodzaju działalności.   

- Zapotrzebowanie na tego typu placówki stale rośnie, co świadczy o tym, że nasze społeczeństwo się starzeje - powiedziała reprezentująca urząd marszałkowski Elżbieta Szymanik. Podkreśliła, że aktualnie na północnym Mazowszu wcale nie ma wielu takich placówek, oferujących dzienny pobyt dla takich osób. 
W uroczystości, oprócz władz Polskiego Czerwonego Krzyża, wzięli udział m.in. Elżbieta Bogucka-Lityńska – wicedyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, lokalni samorządowcy ze starostą Janem Andrzejem Kaluszkiewiczem, wicestarostą Robertem Morawskim i wiceprezydent Ciechanowa Olgą Zmudczyńską-Pabich na czele oraz radni z ramienia miasta i powiatu.

Uroczystość uświetniły występy Ludowego Zespołu Artystycznego Ciechanów oraz zespołu Melodia. Na skrzypcach zagrała Amelka - podopieczna świetlicy przy PCK. Seniorzy otrzymali od młodych świetliczan pamiątkowej laurki.

Komentarze obsługiwane przez CComment