ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Rok jubileuszu i czas inwestycji, czyli nowe wyzwania muzeum

Rozmowa z ROBERTEM KOŁAKOWSKIM, dyrektorem Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie

* Muzeum Szlachty Mazowieckiej obchodzi swoje 50-lecie. Jak będą wyglądały obchody jubileuszu?
- Obchody jubileuszowe zainaugurowaliśmy w pierwszym kwartale br. trzema ciekawymi wystawami. 25 stycznia, w budynku ekspozycyjnym przy ul. Warszawskiej 61, odbył się wernisaż wystawy "Gloria Victis!".W 160. rocznicą Powstania Styczniowego". Wystawa ukazywała miejsca bitew i potyczek na terenie ziemi ciechanowskiej i okolic, wprowadzała także w klimat manifestacji patriotycznych, poprzedzających wybuch insurekcji, jak też okres represji i żałoby popowstaniowej. Wystawa czynna była do 28 lutego 2023r.
Drugim ważnym wydarzeniem było otwarcie 7 marca, w ramach cyklu "Mistrzowie Sztuki Europejskiej", wystawy "Znani i nieznani"- ze zbiorów Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. Na wystawie prezentowane są 24 wybrane dzieła z kolekcji KUL. W większości to prace mistrzów obcych, m.in. przedstawicieli sztuki włoskiej, holenderskiej, flamandzkiej i niemieckiej, z których najwcześniejsze datowane są na XVI wiek. Ponadto możemy obejrzeć też 5 prac artystów polskich. Wystawa będzie czynna do 15 sierpnia br.
Natomiast 24 marca, we współpracy z Muzeum Mazowieckim w Płocku, otworzyliśmy wystawę, "Tajemnice Mazowsza - archeologia", która składa się z dwóch części, ukazujących historię z mroków średniowiecza i wojowniczego wieku XIX. Wystawę można oglądać do 18 sierpnia br.

* Wiem, że główne obchody jubileuszowe Muzeum zaplanowało na początek września, czy może pan zdradzić czytelnikom "TC", co ma się wydarzyć w tych dniach?
- Tak, rzeczywiście. Główne obchody zaplanowaliśmy w dniach od 5 do 7 września - 5-6 września w naszym oddziale, czyli w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, odbędzie się sesja naukowa dotycząca historii naszego regionu i szeroko pojętej kultury szlacheckiej. W ciągu tych dwóch dni zaplanowaliśmy również otwarcie głównych wystaw jubileuszowych.
W Dworze Aleksandry Bąkowskiej w Gołotczyźnie, 5 września, odbędzie się wernisaż wystawy "Orient w polskim zwierciadle - wpływy tureckie na kulturę sarmacką". Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, w swej nazwie i w działalności nawiązuje do historii polskiego sarmatyzmu, kultury i tradycji polskiej szlachty.
Przypadający w tym roku jubileusz 50-lecia naszego muzeum, zbiega się ze 100-leciem proklamowania Republiki Tureckiej i 100. rocznicą podpisania Traktatu o Przyjaźni pomiędzy Polską a Turcją, stąd zrodził się pomysł urządzenia wystawy, która pokaże charakter wpływów tureckich na polską kulturę, stroje, uzbrojenie i obyczaje polskiej szlachty. Na wystawie chcemy pokazać fascynację sztuką turecką w Polsce, od XVI do XVIII. Chcemy, by pozwoliła ona odbiorcom zrozumieć jakie walory dekoracyjne i kolorystyczne przyciągały uwagę Polaków dla których w kulturze orientu było coś niezwykłego, pociągającego, co silniej i głębiej od wzorów zachodnich trafiało w smak i poczucie estetyczne szlachty, tworząc własny styl życia zwany sarmatyzmem.
W drugim dniu uroczystości, 6 września, w budynku ekspozycyjnym w Ciechanowie, przy ulicy Warszawskiej, zamierzamy otworzyć dwie wystawy. Pierwsza to prezentacja obrazów Józefa Unierzyskiego, polskiego malarza, profesora rysunku Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie, który pochodził z Milewa (obecnie gmina Sochocin), był uczniem i zięciem Jana Matejki, małżonkiem jego córki Heleny. Druga z wystaw będzie prezentacją najciekawszych eksponatów naszego muzeum.
Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się 7 września, na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. A druga ich część, już mniej oficjalna, zaplanowana jest w Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.

Cały wywiad w aktualnym papierowym wydaniu TC

Komentarze obsługiwane przez CComment