Twój e-PIT bez tajemnic
PIT to nic innego, jak informacja o naszych dochodach i kosztach związanych z uzyskaniem przychodu. Podatek od osób fizycznych pobierany jest od przychodów wynikających z pracy zarobkowej, działalności gospodarczej, wynajmu nieruchomości, czy dochodów z obligacji oraz inwestycji. Jest to także informacja o pobranych składkach i zaliczkach na podatek. Deklaracja pit jest potrzebna, aby dokonać rozliczenia podatkowego z urzędem skarbowym. Rozliczenia pit, poza nielicznymi wyjątkami, możemy dokonywać do końca kwietnia. Aby zrobić to szybko, łatwo i bezbłędnie warto skorzystać z programu Twój e pit. Warto pamiętać, że e-Urząd Skarbowy umożliwia załatwienie wielu spraw online, bez konieczności wychodzenia z domu.
PIT online, czyli co warto wiedzieć o usłudze Twój e PIT ?
Osoby, które osiągają przychody wynikające z pracy zarobkowej, zobowiązane są do złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT-37 lub PIT-36, w którym dokonują rozliczenia podatkowego i obliczają wysokość należnego podatku. Usługa "Twój e-PIT" jest wygodna i prosta w użyciu. Pozwala wypełnić i złożyć deklarację podatkową PIT przez Internet bez konieczności przychodzenia do urzędu skarbowego. E pity to przede wszystkim wygoda. Nie trzeba wypełniać deklaracji podatkowej ręcznie. Program robi to za nas automatycznie. Wszystkie rubryki są uzupełniane w oparciu o informacje, jakie posiada na nasz temat urząd skarbowy. E pity są dostępne dla wszystkich podatników, którzy posiadają profil zaufany lub podpis elektroniczny. Cała procedura jest bezpieczna i nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Korzystanie z usługi Twój e-PIT chroni nasze dane osobowe. Wszystkie informacje przesyłane są zabezpieczone protokołem SSL, który gwarantuje bezpieczeństwo transmisji danych. Mamy także możliwość śledzenia kolejnych etapów komunikowanie się z serwerami Ministerstwa Finansów.
Dlaczego warto samodzielnie rozliczyć ePIT?
Dla wielu osób informacje podatkowe są skomplikowane i niejasne. Właśnie dlatego warto poświęcić trochę czasu i wzbogacić swoją wiedzę z tego zakresu. Z czasem okaże się, że usługi twój e pit wiele ułatwiają i sprawiają, że nie musimy osobiście pojawiać się w urzędzie skarbowym. Program ePIT sprawi, że nic nas nie zaskoczy. Rozliczenie PIT będzie poprawne i uwzględni wszystkie źródła przychodu od każdego z naszych pracodawców. Zastosowanie maksymalnych kosztów uzyskania przychodu sprawi, że zapłacimy podatek najniższy z możliwych. Zwrot, najwyższy z możliwych, trafi do nas w maksymalnie 45 dni. Rozliczając Pit online będziemy mogli złożyć zeznanie podatkowe wspólnie z małżonkiem, a także wybrać organizację, której przekażemy 1,5 % z podatku. Jeśli chcemy mieć pewność, że w naszym zeznaniu uwzględnimy wszystkie możliwe ulgi podatkowe, powinniśmy skorzystać z dedykowanego programu.
Co trzeba wiedzieć PIT 37 online?
Jeśli chcemy wymienić najpopularniejszą deklarację podatkową, to z pewnością będzie to PIT 37 online. Deklaracja ta dotyczy tylko i wyłącznie przychodów opodatkowanych według 12% i 32% skali podatkowej. Składają ją osoby, które uzyskały dochody z tytułu:
- umów o pracę
- umów zlecenia
- umów o dzieło
- innych źródeł, np. działalności gospodarczej, najmu lub dzierżawy, emerytury lub renty.
Jeżeli uzyskane przez nas przychody są zwolnione z podatku, to nie musimy składać żadnej deklaracji. Nie ma konieczności wykazywania przychodów zwolnionych z opodatkowania. Z kolei, jeśli nasze przychody są opodatkowane wg innej skali, to musimy wybrać inną deklarację. Przy wypełnianiu deklaracji Pit musimy pamiętać o prawidłowym terminie rozliczenia wysłanego do urzędu skarbowego. Jeśli zapomnimy wysłać deklarację podatkową w terminie, to musimy liczyć się z naliczeniem odsetek za zwłokę. Podatnicy rozliczający się z wykorzystaniem druku PIT-37 musza zdążyć przed końcem kwietnia. W tym roku, z uwagi na to, że ostatni kwietnia to niedziela, a z kolei 1 maja to święto - finalny dzień rozliczeń PIT-37 za 2022 rok ma miejsce 2 maja przed północą.
Najczęstsze błędy w rozliczeniu podatkowym
Stosunkowo często zdarza się, że zeznania podatkowe przez nas składane, zawierają błędy. Mogą wynikać one z naszej niewiedzy, bądź nieuwagi. W konsekwencji musimy otworzyć program PIT i wykonać korektę naszego zeznania. Może się zdarzyć, że konieczna będzie wizyta w Urzędzie w celu wyjaśnienia sprawy. Do najczęstszych błędów możemy zaliczyć źle dobrany formularz. Warto pamiętać, zeznanie podatkowe powinno być złożone na aktualnie obowiązującym formularzu przekazanym przez Ministerstwo Finansów. Niemal co roku formularze te ulegają zmianie, więc warto zwrócić na to uwagę. Do często pojawiających się błędów możemy zaliczyć nieuwzględnienie ulg i odliczeń, do których podatnik ma prawo, błędne wykazywanie ich wysokości lub nieprawidłowe ich przyporządkowanie do odpowiednich kategorii. Problemu pojawić mogą się także przy wpisaniu danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania, czy numer konta. Może to prowadzić do problemów z identyfikacją podatnika i opóźnień w procesie rozliczenia podatku.
Komentarze obsługiwane przez CComment