ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Tworzysz projekty aranżacji wnętrz? Nie zapomnij o uwzględnieniu oświetlenia!

Wybór odpowiedniego oświetlenia podczas aranżacji wnętrz pełni nie tylko funkcje czysto dekoracyjne. Jego główną rolą jest przede wszystkim dokładne doświetlenie pomieszczeń, które można osiągnąć tylko poprzez umiejętne rozmieszczenie źródeł światła. Aby oświetleniowa aranżacja wnętrz przekładała się również na komfort podczas użytkowania, jej wybór należy dostosować do charakterystyki pomieszczeń i ich przeznaczenia. Na co zwrócić uwagę podczas doboru oświetlenia w trakcie projektowania wnętrz?

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej zasady, którą można kierować się podczas aranżacji oświetlenia wewnątrz pomieszczeń. Te różnią się od siebie nie tylko metrażem, ale także dostępem do światła dziennego czy ograniczeniami wynikającymi z samej zabudowy (np. w starym budownictwie). Aby sprostać tym wyzwaniom, należy kierować się indywidualnymi cechami pomieszczeń oraz tym, do czego będą one wykorzystywane. Warto również uwzględnić podział na strefy w obrębie jednego pomieszczenia, gdyż jego rozkład może wymagać kilku, niezależnych od siebie, źródeł światła.

Czym kierować się podczas rozmieszczenia oświetlenia?
Praktyczne rozplanowanie poszczególnych źródeł światła to kwestia, która ma bardzo wiele wspólnego z komfortem użytkowania różnych pomieszczeń. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że każde z nich będzie wymagało prawdopodobnie innego rodzaju oświetlenia, które możemy pogrupować ze względu na jego funkcjonalność.

  • Oświetlenie główne - to źródło światła, umieszczone najczęściej w centralnej części sufitu, które oświetli całe pomieszczenie. Przykładem takiego oświetlenia jest np. lampa sufitowa plafon, którą można wykorzystać w salonie lub sypialni.
  • Oświetlenie dekoracyjne - są to wszelkiego rodzaju lampy oraz kinkiety, których głównym zadaniem będzie podkreślenie charakteru danego pomieszczenia, ale w sposób subtelny, poprzez np. wyeksponowanie eleganckich mebli czy doświetlenie narożnika pokoju. Jest to również oświetlenie, które w dużym stopniu wpływa na zbudowanie odpowiedniego klimatu. Taką rolę świetnie spełniają ponadczasowe lampy stojące podłogowe, których uniwersalny charakter pozwoli na stworzenie przytulnego pokoju, jak i salonu. Z kolei lampy stołowe znajdą swoje miejsce na biurku lub szafce nocnej, wzbogacając sypialnię o subtelne i ciepłe światło. Wszystkie te rozwiązania znajdziesz w bogatej ofercie sklepu hurtelektryczny.pl.
  • Oświetlenie robocze - z punktu widzenia projektów aranżacji wnętrz to bardzo istotny rodzaj oświetlenia punktowego, które najczęściej występuje w łazienkach jako kinkiety nad lustrem czy w kuchniach.

Aranżacja oświetlenia w przestrzeni kuchennej
Kuchnia jest miejscem, które każdego dnia tętni życiem. Stanowi miejsce spotkań całej rodziny podczas posiłków, które wcześniej są przygotowywane w strefie roboczej, którą najczęściej jest blat lub wyspa kuchenna. Zazwyczaj metraż większości kuchni nie jest na tyle duży, aby konieczne było zastosowanie w nich oświetlenia położonego centralnie, jak np. lampa kuchenna. W tym przypadku najistotniejsze będzie odpowiednie doświetlenie przestrzeni roboczej.

Rozwiązaniem, które często wykorzystywane jest przez projektantów w kuchniach, są oprawy stropowe/oczka, które instalowane są m.in. w sufitach podwieszanych, ale także pod wiszącymi szafkami kuchennymi. To rozwiązanie idealnie doświetli blat roboczy, a także powoli zaoszczędzić energię, gdyż oprawy wykorzystują lampy ledowe jako źródło światła. Takie oprawy stropowe w nocy będą pełniły również rodzaj nastrojowego oświetlenia. Podobną funkcję spełnią montowane pod szafkami wiszącymi taśmy LED.

Warto również pamiętać o miejscu, w którym rodziny spożywają wspólne posiłki. Tutaj najlepszym wyborem będzie wisząca lampa nad stół, która zapewni dobre oświetlenie. Dodatkowo jednym z aranżacyjnych trików, z których można skorzystać w kuchni, będzie zawieszona nisko nad stołem lampa, która doda temu miejscu przyjemnego klimatu, sprzyjającego rozmowom.

Pokój dziecięcy
Niektórym osobom wydaje się, że dobór odpowiedniego oświetlenia do pokoju dla dziecka to proste zadanie. Nic bardziej mylnego! W przypadku pokoju dziecięcego bardzo istotne jest znalezienie złotego środka pomiędzy funkcjonalnością, a dekoracyjną stroną oświetlenia. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że to pomieszczenie będzie dla dziecka miejscem nie tylko zabaw, ale i nauki.
Dużą frajdę najmłodszym sprawią lampy dziecięce w kształcie różnych zwierząt - będą stanowić formę uzupełniającego oświetlenia dla głównej lampy wiszącej. Lampa ścienna dziecięca w postaci kinkietu to także doskonały pomysł, który może stanowić dopełnienie wystroju pokoju.

Salon, czyli klimatyczna strefa wypoczynku
To pomieszczenie posiada najczęściej największy metraż, dlatego też wyposaża się go w główne oświetlenie, które zapewnia światło na całej jego powierzchni. Posłużyć do tego mogą lampy wiszące metalowe, stworzone do takich przestrzeni. Salony bardzo często pełnią funkcję miejsca służącego do wypoczynku, dlatego należy pamiętać o tym, aby lampy były zamontowane na odpowiedniej wysokości - tak, aby światło nie raziło nadmiernie w oczy.
Salon jest idealnym miejscem, które można wzbogacić oświetleniem dekoracyjnym. Świetnie nadają się do tego designerskie lampy stojące w bardzo popularnej formie - rozstawiane niczym starodawne aparaty fotograficzne, wyposażone w żarówki dekoracyjne. Idealne dla podkreślenia klimatu salonu będą lampy z abażurem, których subtelne oświetlenie wprowadzi domowników w stan relaksu i odprężenia.

Podsumowanie
Przemyślany projekt oświetlenia potrafi odmienić każde pomieszczenie i nadać mu niepowtarzalnego charakteru. Dobrze dobrane oświetlenie będzie pełniło funkcje praktyczne w kuchni lub salonie, a w wielu sytuacjach posłuży także do zbudowania nastrojowego klimatu przy użyciu dekoracyjnych lamp czy ściennych kinkietów. Szeroki wachlarz propozycji oświetleniowych, które charakteryzują się wysoką jakością, znajdziesz w ofercie hurtelektryczny.pl.

Komentarze obsługiwane przez CComment