Wiele pasji w jednej

Rozmowa z Urszulą Kamińską, Urushurą, cosplayerką, aktorką, finalistką konkursu Miss Województwa Mazowieckiego 2022, legionowianką


Jest pani jedyną cosplayerką w finale Miss Województwa Mazowieckiego 2022. Co to jest cosplay oraz kim są cosplayer i cosplayerka?

-Cosplay w dużym skrócie to przebieranie się za postacie z szeroko pojętej popkultury. Można wcielić się w postać z anime, filmu, gry, a nawet przebrać się za realną osobę. Dla mnie to odskocznia od rzeczywistości i możliwość poczucia się przez chwilę kimś innym. Cosplayerem, cosplayerką nazywamy więc osobę, która swoim strojem, makijażem i fryzurą/stylizacją peruki upodabnia się do konkretnej postaci i jak najlepiej stara się ją odwzorować.
Jak i kiedy zrodziła się ta oryginalna pasja?
Podczas nauki w gimnazjum zaczęłam oglądać anime. Zaintrygował mnie ten kolorowy, zupełnie odległy świat, w którym się zatraciłam. Jako dojrzewająca nastolatka miałam swoje wzorce w wielu postaciach z serii anime, które wtedy oglądałam. Chciałam być jak one, więc uznałam, że zrobię pierwszy cosplay razem z moim przyjacielem. Pojechaliśmy na jeden z naszych pierwszych konwentów, a ludzie robili sobie z nami zdjęcia. Spodobało mi się to na tyle, że do dzisiaj tworzę stroje i wyjeżdżam w nich na konwenty.          

W jaką postać czy postacie wciela się pani najchętniej?
Kiedyś chętniej wkładałam na siebie męskie stroje, jednak dzisiaj zdecydowanie lepiej czuję się w kobiecym przebraniu. Najchętniej wcielam się w postacie, z którymi coś mnie łączy –podobne przeżycia, historie czy temperament. Uwielbiam też postacie wesołe, pełne energii.
Cosplay scala wiele dziedzin. Która była najtrudniejsza, a która z nich jest pani najbliższa?
Dokładnie, cosplay to wiele pasji w jednej. Najtrudniejsze było dla mnie nauczenie się szyć. Jestem samoukiem, nie brałam lekcji ani nie uczestniczyłam w kursach obsługiwania maszyny do szycia. Wszystkiego nauczyłam się metodą prób i błędów oraz z tutoriali na YouTube (uśmiech). Natomiast najbliższe są mi aktorstwo, taniec i modeling. Rozwijam się w nich i poza cosplayem. Jestem w wielu agencjach aktorskich, gram w serialach, teledyskach, reklamach. Można mnie zobaczyć w serialach paradokumentalnych takich jak „Ukryta prawda”, „Dlaczego ja?”, „Gliniarze”, czy programach jak „Magazyn Kryminalny 997”. Brałam udział w show i konkursach telewizyjnych: „Shopping Queen”, „Top Model”, „Kolacja w ciemno”. Miałam przyjemność pracować przy realizacji teledysków na przykład z raperem OKI, Gimperem, Macci Lucci czy zespołem Elektryczne Gitary. Chodzę na zajęcia teatralne, uwielbiam scenę i kamerę. Cosplay był zalążkiem mojej aktorskiej pasji, bo przecież polega on właśnie na odgrywaniu roli konkretnej postaci. Często także występuję tanecznie w teledyskach lub na meczach jako cheerleaderka.

 Cały wywiad w aktualnym TC

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

ul. Ściegiennego 2
06-400 Ciechanów
tel/fax: (23) 672 34 02
e-mail: sekretariat@ciechpress.pl