ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

„Wszystko rozpoczyna się od myśli”. 30 lat miasta Glinojeck

Przez dwa dni, 1 i 2 października, Glinojeck świętował 30-lecie nadania praw miejskich. Pierwszy dzień jubileuszu (niedziela) miał formę nieco bardziej piknikową, zaś bardziej oficjalne obchody zaplanowano na poniedziałek.

1 października uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Glinojecku. Inauguracja obchodów, prowadzona przez Wojciecha Bruździńskiego i Marcelinę Kocot, nastąpiła w hali sportowej przy ulicy Ciechanowskiej, gdzie burmistrz Łukasz Kapczyński powitał uczestników i zaproszonych gości, a następnie miała miejsce prezentacja miasta. Na terenie hali swoje stoiska miały koła gospodyń wiejskich, kluby seniora, jednostki organizacyjne gminy, lokalni przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Pierwszy dzień uroczystości zakończył koncert grupy smyczkowej Vołosi, kwintetu tworzonego przez górali z Beskidu śląskiego oraz muzyków klasycznych z akademii, który łączy brzmienia Beskidu i Karpat z wirtuozerią i improwizacją klasycznych skrzypiec.

2 października uroczystości przeniosły się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Prowadzącymi byli Barbara Tokarska-Wójciak i Dawid Marczewski. Burmistrz powitał zaproszonych gości, wśród których byli m.in. posłowie Elżbieta Gapińska i Anna Cicholska, senator Jan Maria Jackowski, radny wojewódzki Konrad Wojnarowski, starosta Jan Andrzej Kaluszkiewicz i wicestarosta Marek Marcinkowski, przewodniczący rady powiatu Sławomir Morawski wraz z radnymi, przewodniczący rady miejskiej Grzegorz Sikorski wraz z radnymi wszystkich kadencji, wieloletni burmistrz Waldemar Godlewski, czynni i emerytowani samorządowcy, sołtysi, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji, jednostek gminnych, urzędów, firm z regionu i organizacji pozarządowych.

- Przeczytałem kiedyś takie zdanie, że miasta powinny być budowane na wsi, gdzie powietrze jest dużo lepsze – powiedział burmistrz Łukasz Kapczyński. - Tak właśnie powstał nasz Glinojeck, w dobrym klimacie, w otoczeniu lasów, nieopodal rzeki, pośród pól uprawnych. To jest to, za co można kochać nasze rodzinne miasto. I ja je kocham. Za zapach wypiekanego chleba przy piekarni, zapach ciastek przy cukierni, wszechobecny zapach cukrowni, zapach ziół, kwiatów, lasu, rzeki Wkry. (…) Z odwagą mogę powiedzieć, że Glinojeck nie zmarnował tych 30 lat miejskości. Ciągle rozwijamy naszą małą ojczyznę, dbamy o estetykę miasta, bezpieczeństwo, korzystamy z walorów środowiska. Dobra infrastruktura drogowa, wodociągowa, kanalizacyjna, to niewątpliwie atuty naszej miejscowości. Cyklicznie odbywają się w naszym mieście i gminie wydarzenia społeczne, kulturalne i sportowe. (…) Na koniec chciałbym przytoczyć słowa amerykańskiego aktora Johna Becka, życzę aby stały się naszym wspólnym mottem: „Wszystko rozpoczyna się od myśli, myśli prowadzą do uczuć, uczucia prowadzą do działań, działania prowadzą do rezultatów”.

W dalszej części rys historyczny miasta przedstawił Radosław Lolo, jeden z trzech autorów (pozostali to Krzysztof Wiśniewski i Leszek Zygner) wydanej z okazji 30-lecia monografii dziejów miasta pt. „Dzieje Glinojecka”.

Jak wskazują autorzy książki, pierwsza zachowana wiadomość pisana na temat Glinojecka pochodzi z 11 grudnia 1403 roku, kiedy to na rokach sądowych w Płońsku Wojciech z Sadkowa w sporze z plebanem z Glinojecka (o imieniu Rafał) zobowiązał się w ciągu sześciu tygodni stawić przed sądem swego brata Pawła. Badania archeologiczne wskazują jednak, że proces osadniczy w tym miejscu rozpoczął się najpóźniej w drugiej połowie XIV wieku. Pierwszymi właścicielami tych dóbr byli protoplaści rodu Glinojeckich, pieczętujący się herbem Prus, zapewne jeszcze w XIV wieku, natomiast pierwszym odnotowanym pisemnie był Guntek z Glinojecka, który występuje w aktach sądowych płońskich pod datą 13 lipca 1406 roku (w związku ze sprawą wytoczoną przez dziedziczkę Dąbrowy wraz z kmieciem Jakubem, których wcześniej jako zastępca sądowy reprezentował Stanisław ze Strzegowa herbu Dołęga).

Następnie okolicznościowymi statuetkami i dyplomami uhonorowane zostały osoby szczególnie zasłużone dla miasta i gminy (m.in. wieloletni burmistrz Waldemar Godlewski i wieloletni prezes klubu sportowego Stanisław Jabłoński), a także byli i obecni samorządowcy i pracownicy urzędu i przyległych jednostek. Zaproszeni goście wygłosili zaś swoje przemówienia.

Na koniec widzowie mogli zobaczyć etiudę teatralną o tytule „Historyja o lakacji miasta Glinojecko” w wykonaniu działającego przy MGOK glinojeckiego Teatru Amatorskiego (więcej o teatrze pisaliśmy tutaj).

Przedstawienie miało rzecz jasna fikcyjną fabułę. A jak to było w rzeczywistości?

- Na sesji 9 września 1992 r. sekretarz gminy Zenona Babicz przedstawiła projekt uchwały w sprawie wystąpienia z wnioskiem do wojewody ciechanowskiego o nadanie „Gminie Glinojeck statusu miasta”. (…) Ostatecznie po burzliwej dyskusji projekt uchwały został poddany pod głosowanie. Została ona podjęta przy jednym głosie wstrzymującym się. Na szczęście już mniej burzliwie przebiegły konsultacje społeczne (nie było głosów negatywnych wobec propozycji) i następujące po nich procedury administracyjne (…) 15 września 1993 r. Rada Ministrów nadała Glinojeckowi z dniem 2 października tego roku status miasta. (…) Akt nadania statusu miasta odebrali osobiście w Urzędzie Rady Ministrów 7 listopada 1993 r. z rąk premier Hanny Suchockiej przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Lukowski i – już burmistrz – Waldemar Godlewski” – czytamy w monografii „Dzieje Glinojecka”.

fot. autor

 

Komentarze obsługiwane przez CComment