ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Za nami najkrótsza noc i najdłuższy dzień. Rozpoczęło się astronomiczne lato

Fot. RM
Fot. RM

Wczoraj, tj. w czwartek 20 czerwca punktualnie o godz. 22.50 rozpoczęło się astronomiczne lato. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.  

Astronomiczne lato rozpoczęło się w momencie, w którym Słońce znalazło się w punkcie Raka - górowało w zenicie nad zwrotnikiem Raka, czyli nad najdalej położonym na północ od równika zwrotnikiem. To najwcześniejsze przesilenie od 1796 r.

Przesilenie letnie to również czas najdłuższych dni w roku na naszej półkuli. W czwartek, 20 czerwca, w zależności od położenia, najdłuższy dzień trwał 17 godz. i 20 min (północ), a na południu - około 16 godz. i 13 min. Od wczoraj dni będą coraz krótsze, a noce wydłużać się. 

Dzisiejsza noc była też najkrótszą w roku. Na najdalej na północ wysuniętych fragmentach kraju trwała tylko 6 godzin i 40 minut. Średnia długość tej nocy w kraju wyniosła 7 godzin i 15 minut.

Noc Kupały
Najkrótsza noc w roku wiąże się ze starosłowiańskim obrzędem Nocy Kupały, która zazwyczaj wypadać powinna 21-22 czerwca, jednak w latach przestępnych świętuje się dzień wcześniej. Z Nocą Kupały związanych jest szereg wierzeń oraz zwyczajów ludowych. To właśnie dzisiaj powinniśmy wyruszyć nocą na poszukiwania kwiatu paproci.

Komentarze obsługiwane przez CComment