ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

666 - kto ma rozum niech obliczy

Widujemy je czasami namalowane (w czerwonych płomieniach!) na murach, są symbolami, które mają straszyć w filmach, książkach i innych przekazach jako szatańska liczba. Czasami ozdabiają kurtki lub pojazdy gangów, motocyklistów-satanistów, różnego rodzaju buntowników. O co chodzi?

Od ponad 2 tys. lat uczeni głowią się, co może kryć się pod trzema szóstkami, czy to tylko przypadkowa liczba, czy coś więcej? I oto po wiekach nadeszła odpowiedź. Szóstki nagle zaczęły masowo pojawiać się w kraju nad Wisłąâ€Ś

Najpierw zajrzyjmy jednak do Apokalipsy św. Jana, bodajże najtrudniejszej księgi w całej Biblii. Lektura to niełatwa do zrozumienia, nie tylko przez przeciętnego odbiorcę, zawierająca wiele skomplikowanych metafor i obrazów - te opisy ognia piekielnego, aniołów apokalipsy, sądu ostatecznego, piekła i wiecznego szczęścia!, ale i przez samych biblistów. Tam to właśnie liczba 666 uważana jest jako "liczba bestii".

Apokalipsa wg św. Jana od wieków budziła wyobraźnię ludzi, którzy chcieli widzieć w niej przepowiednię tego, co w przyszłości będzie się działo ze światem i Kościołem. Chcieli poznać, kim jest antychryst i czy należy doszukiwać się go w jakiejś historycznej postaci. Próbowano też odgadnąć, o co chodzi z tajemniczą liczbą 666 opisaną w 13 rozdziale objawienia, jakie ukazało się św. Janowi: "Tu jest [potrzebna] mądrość. Kto ma rozum, niech liczbę bestii przeliczy: liczba to bowiem człowieka. A liczba jego: sześćset sześćdziesiąt sześć".

Przez długie stulecia zastanawiano się, czy to tylko przypadkowa liczba, czy coś więcej. Jak podaje portal sciencealert.com, 666 nie ma szczególnych właściwości matematycznych, które tłumaczyłyby jej niezwykłość. Odpowiedzi szukano więc w szczególnej właściwości języków, w których oryginalnie zostało zapisane Pismo Święte. Każdej bowiem literze w alfabetach greckim i hebrajskim przypisana jest odpowiednia liczba: alfa = 1, beta = 2, gamma = 3 itd. Większe liczby (podobnie jak w przypadku cyfr rzymskich) tworzy się poprzez specjalną kombinację liter. To oznacza, że każde słowo może mieć również wartość liczbową, a każda kombinacja cyfr - literowy odpowiednik. Idąc tym tropem, 666 może być używane jako kod. Tym bardziej, że przytoczony fragment Biblii: "Kto ma rozum, niech obliczy liczbę bestii" brzmi jak zachęta do rozwiązania zagadki. A może autor chciał nam coś powiedzieć, ale próbował uniknąć cenzury?

Pamiętajmy bowiem jaki to był czas, gdy powstawał przytoczony fragment Apokalipsy, jakie panowały stosunki polityczne na arenie międzynarodowej. Ówczesne Imperium Rzymskie, a zwłaszcza jego przywódca cesarz Neron, były synonimem wszelkiego zła. Wielu badaczy odnajduje w Biblii te polityczne nawiązania podkreślając, że jest to tekst historyczny, który nie jest abstrakcyjny, jest świadectwem swoich czasów. Jedną z poważniejszych hipotez znajdujących potwierdzenie w gematrii (systemie numerologii opierającym się na hebrajskim) - 666 to zaszyfrowane hasło - "Neron Caesar"…

Ale to tylko hipotezy...Wróćmy do naszych czasów, do naszego kraju.  My już dziś wiemy  - 666 to obraz Polski w 2021 roku, dokładnie w październiku. Otóż: jesteśmy w  6 roku rządów PiS, inflacja wynosi 6 proc., a cena benzyny na stacjach przekroczyła pułap 6 złotych. Jak w pysk strzelił - trzy szóstki, 666.

Rządzący krajem przyznają się tylko do jednej szóstki - faktycznie od wyborów, w których wygrało PiS mija 6 lat. Jeśli chodzi o "szóstkę" z przodu na stacjach paliwowych, to tu prezes partii rządzącej ma zdecydowana opinię: "Drogie paliwo jest korzystne dla całego społeczeństwa. Stracą tylko cwaniacy". A  6 procentowa inflacja? Prezes Narodowego Banku Polskiego tak wychwalał  niedawno finanse kraju (pośrednio siebie), pokazywał skarbiec pełen złota. Co tam taka inflacja, gdy wszyscy zarabiamy więcej, i więcej - perorował naczelny skarbnik RP.

Ale  mimo tych zapewnień trzy szóstki wystraszyły mocno Polaków. Cała nadzieja w tym, że w przyszłym roku licznik wybije siódemki i już nic nie będzie się nam kojarzyło z apokalipsą.

RYSZARD MARUT
Ciechanów, 19 października 2021 r.

Komentarze obsługiwane przez CComment