ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Fiksum-dyrdum z powodu pandemii

Jury konkursowe ogłosiło wyniki 4 marca/Fot. PSP Płoniawy-Bramura

Czy naraz, ni stąd, ni zowąd, ni z tego, ni z owego, chichrasz się? Czy tłuczesz się po chałupie jak marek po piekle? Jeżeli tak, to na pewno dostałeś fiksum-dyrdum z powodu pandemii - to jedynie fragment tekstu, z którym zmierzyli się uczestnicy VI Powiatowego Konkursu Ortograficznego "Ortografia na medal". Konkurs odbył się w piątek 26 lutego. I choć tradycyjnie dyktando było pisane w Publicznej Szkole Podstawowej im. Arkadiusza Gołasia w Płoniawach-Bramurze, tym razem ze względu na sytuację epidemiologiczną, uczestnicy pisali go w swoich szkołach.

W tegorocznym konkursie wzięło udział 51 uczestników z 12 szkół powiatu makowskiego. Zadania konkursowe składały się z dyktanda i testu, sprawdzały umiejętności ortograficzne i interpunkcyjne.

4 marca, komisja w składzie: Iwona Jaworska (przewodnicząca), Anna Pulkowska, Małgorzata Długołęcka, Beata Grabowska i Anna Olewnicka wyłoniła zwycięzców i wyróżnionych.

Wyniki przedstawiają się następująco: w kategorii klas V - VI pierwsze miejsce zajęła Emilia Pałubińska z SP w Czerwonce, drugie Zuzanna Kobylińska z SP w Krasińcu, a trzecie Julia Bednarczyk z SP w Drążdżewie i Dominika Orzoł z SP w Amelinie. Wyróżnienie powędrowało do Zuzanny Sielskiej z SP w Różanie.

W kategorii klas VII - VIII, najlepiej poradziła sobie Weronika Długołęcka z SP w Różanie, miejsce drugie przypadło Karolinie Dylewskiej z SP w Płoniawach - Bramurze oraz Alicji Witkowskiej z SP w Węgrzynowie, zaś trzecie Mateuszowi Jędrzejewskiemu z SP w Drążdżewie. Wyróżnienie otrzymała Beata Pawelczyk z SP w Krasińcu.

W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyła Izabela Kaniewska z Zespołu Szkół im. Żołnierzy Armii Krajowej w Makowie Mazowieckim,  miejsce drugie zajęła Aleksandra Mizerek z Zespół Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krasnosielcu, a trzecie Roksana Kowalczyk również z ZS w Krasnosielcu.

Konkurs "Ortografia na medal" po raz pierwszy został zorganizowany w 2000 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Warszawskich Nauczycieli Polonistów. Eliminacje powiatowe w Płoniawach-Bramurze przeprowadzane są od 2016 roku.
 
Tradycyjnie już obok konkursu ortograficznego w szkole odbył się konkurs piosenki anglojęzycznej "The power of love". W tym roku zamiast występów na żywo, uczestnicy przesyłali nagrania swoich piosenek. W kategorii klas I-III zwyciężyła Gabriela Goleniewska z SP nr 2 w Makowie Maz., miejsce drugie zajęła Roksana Mydło z SP w Drążdżewie, a trzecie Zofia Nikodym z SP w Amelinie. Wyróżnienie otrzymał Artur Dębek z SP w Krasińcu. W kategorii klas IV-VI pierwsze miejsce przypadło  Lili Pałuckiej z SP nr 2 w Makowie Maz., drugie Karolinie Romanowskiej z SP w Drążdżewie i Lenie Goździewskiej z SP nr 2 w Makowie Maz., a trzecie Mai Biedrzyckiej z SP w Różanie. Wyróżniono Julię Kostrzewską z SP nr 2 w Makowie Maz. W kategorii klas VII-VIII zwyciężyła Zuzanna Orłowska z SP w Płoniawach-Bramurze, druga była Alicja Witkowska z SP w Węgrzynowie, a trzeci Kacper Kruszewski z SP w Krasnosielcu. W kategorii szkoły średnie najlepiej wypadła Wiktoria Goss z LO nr 1 w Makowie Maz., na drugim miejscu uplasował się Mateusz Dębek z ZS w Krasnosielcu, a na trzecim Michalina Mosakowska z LO nr 1 w Makowie Maz.

Patronat nad obydwoma konkursami objął starosta powiatu makowskiego, Zbigniew Deptuła.

Komentarze obsługiwane przez CComment