Najwyższa frekwencja w regionie w powiecie makowskim. Na kogo postawili mieszkańcy?
Podobnie jak w innych powiatach północnego Mazowsza, także w powiecie makowskim (we wszystkich gminach) w wyborach do Parlamentu Europejskiego wygrało Prawo i Sprawiedliwość (55,11 proc. poparcia). Mieszkańcy wyróżnili się natomiast frekwencją.
Na kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiej oddało głos 17,46 proc. mieszkańców powiatu, co oznacza, że była to druga, najchętniej wybierana lista, jednak różnica w poparciu jest ogromna. W trzeciej kolejności mieszkańcy wybierali kandydatów z listy Konfederacji Wolność i Niepodległość (12,74 proc.), zatem głosowano chętniej na Konfederację niż na ludowców. Na Trzecią Drogę (Polskie Stronnictwo Ludowe oraz PL250 Szymona Hołowni) zagłosowało 10,38 proc. wyborców. Lewicę poparło natomiast zaledwie 2,67 proc. głosujących w powiecie makowskim. Kandydaci z pozostałych list otrzymali marginalne poparcie.
Najwięcej głosów mieszkańców powiatu makowskiego zdobyli: Adam Bielan (nr 1 z listy PiS) - 2.011, Andrzej Halicki (numer jeden z listy KO) - 1.756 i Daniel Milewski (nr 10 z listy PiS) - 1.415.
Ostatecznie w okręgu wyborczym nr 5 (Mazowsze poza Warszawą i tzw. obwarzankiem) na europosłów wybrani zostali Adam Bielan i Jacek Ozdoba z PiS oraz Andrzej Halicki z KO.
W województwie mazowieckim frekwencja była najwyższa w kraju i wyniosła 46,95 proc., jednak wynik ten zawyża znacząco zaangażowanie mieszkańców Warszawy (58,15 proc.) i sąsiednich powiatów. W naszym subregionie frekwencja była niższa niż w kraju. Na wybory poszło najwięcej mieszkańców powiatu makowskiego (36,26 proc.). Największym zaangażowaniem wykazali się mieszkańcy gminy Rzewnie. Tutaj frekwencja osiągnęła 41,85 proc. Natomiast na wybory do PE nie wybrali się zbyt licznie mieszkańcy gminy Karniewo - zaledwie 32,05 proc.
Komentarze obsługiwane przez CComment