ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Nauka może być przyjemna! Konkurs modelarski "Poznaj grzyby - unikniesz zatrucia"

fot. K.Kujawa

Świat grzybów jest niezwykle interesujący, o czym przekonała się młodzież ze szkół średnich w powiecie makowskim. Dzięki inicjatywie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Makowie Mazowieckim odbył się konkurs, w którym liczyła się kreatywność, ale też wiedza. 

Zadanie wbrew pozorom nie było proste. Uczniowie samodzielnie lub w parach musieli wykonać rzeźbę owocników grzybni, znanych nam powszechnie jako grzyby jadalne, niejadalne lub trujące. Najwyżej oceniane były prace, które najwierniej oddawały wygląd oryginału. Wśród wykonanych prac można było powiać czubajki kanie, borowiki szlachetne, muchomory czerwone, podgrzybki brunatne, pieprzniki jadalne (kurki), ale też mniej znane gatunki, takie jak sromotnik woalkowy, czy buławki. 

Przy okazji młodzież lepiej poznała cechy grzybów, co jest bardzo istotne w kontekście rozpoznawania gatunków.

Miedzy innymi o tym mówiła, podczas finału konkursu, który odbył się we wtorek (26 marca) w ZS im. ŻAK, Powiatowa Inspektor Sanitarna i dyrektor PSSE w Makowie Mazowieckim Anna Załęska-Napiórkowska. Pani dyrektor, która jest także certyfikowanym klasyfikatorem grzybów, opowiadała uczniom o faktach i mitach związanych z rozpoznawaniem gatunków grzybów. Poinformowała również, że w przypadku wątpliwości można zgłosić się do PSSE w Makowie, gdzie pracownicy są w stanie udzielić informacji, czy znaleziony grzyb jest jadalny. 

W trakcie spotkania pracownice PSSE przedstawiły młodzieży zagadnienia związane z rozpoznawaniem grzybów, ale również chronieniem się przed innym leśno-łąkowym zagrożeniem - kleszczami. Anna Załęska-Napiórkowska wyjaśniła, że co roku inspektorat odnotowuje przypadki zachorowań na boreliozę, a coraz częściej zdarzają się także przypadki odkleszczowego zapalenia mózgu, na co na szczęście istnieje szczepienie. Pani dyrektor zachęcała do skorzystania z tej możliwości, bo grzybobranie, a nawet zwykły spacer może zakończyć się poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. 

Konkurs organizowany przez makowski sanepid był zatem nie tylko sprawdzianem z kreatywności i zdolności plastycznych, ale również okazją do przekazania młodzieży szerszej wiedzy z zakresu rozpoznawania grzybów i nie tylko. 

Jury pierwszą nagrodę przyznało Wiktorii Witkowskiej, uczennicy ZS w Makowie Maz., która wykonała niezwykle realistyczny model czubajki kani z modeliny. Drugie miejsca ex aequo zajęły Oksana Vorobiowa z ZS w Makowie Maz. oraz Małgorzata Gnatowska z LO w Makowie Maz. Jedna z dziewcząt wykonała model pieprzników jadalnych, a druga borowika szlachetnego. Trzecie miejsce zajęła Julia Bonisławska z LO w Makowie Maz. za imponującą rzeźbę sromotnika woalkowego. Jury zdecydowało się specjalnie wyróżnić pracę Justyny Radulskiej z ZS w Różanie za leśną makietę, gdzie uczennica umieściła kilka gatunków grzybów. 
Wyróżnienia otrzymały: Natalia Biedrzycka (LO Maków Maz.), Julia Masiak (ZS w Różanie), Michalina Chrzanowska (ZS w Różanie), Dominika Sadzikowska (ZS w Różanie) oraz Alicja Górka (ZS w Makowie Maz.). 

Ponadto PSSE postanowiło wręczyć upominki pozostałym uczestnikom konkursu w ramach podziękowania za podjęcie wyzwania. 

W konkursie, któremu patronowali starosta makowski Mirosław Augustyniak oraz prof. WSAP dr Łucja Lisiecka, rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce, wzięło udział 35 uczniów.

To jednak nie koniec tej inicjatywy. Sanepid zaplanował wystawę pokonkursową w "Domu Wesołka", ale dodatkową gratką będzie również wspólne, jesienne grzybobranie, podczas którego młodzież nauczy się rozpoznawania grzybów w praktyce. 

Komentarze obsługiwane przez CComment