Tu "żniwiarz" odwiedza najwcześniej
Niecałe 69 lat - tyle właśnie wynosi średnia długość życia dla mężczyzny zamieszkującego powiat makowski. To najniższy wynik w Polsce i o ponad 3 lata mniej niż pierwotnie zakładali naukowcy.
Średnio o niemal 10 lat krócej żyją mężczyźni z powiatu makowskiego od mężczyzn zamieszkujących Sopot (78,4), czyli miasta, gdzie mężczyźni oraz kobiety (83,2) żyją najdłużej na tle kraju. Tak wynika z najnowszych badań opublikowanych w pracy "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania, 2022" Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Państwowego Instytutu Badawczego.
Naukowcy analizowali m.in. wpływ pandemii w latach 2020-2021 i związanych z nią czynników na przeciętną długość życia kobiet oraz mężczyzn. Okazało się, iż oprócz znacznej umieralności na COVID-19 doszło do opóźnienia diagnostyki chorób ze względu na ówczesne funkcjonowanie ochrony zdrowia, ale także społeczną niechęć do odwiedzania we wskazanym czasie placówek medycznych, z obawy przed zarażeniem. Konsekwencją wymienionych w publikacji zjawisk jest nagły spadek oczekiwanej długości życia, zarówno wśród mężczyzn, jak i wśród kobiet. Polacy wciąż najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia. W publikacji można jednak zauważyć niepokojący wzrost umieralności dosłownie z roku na rok. Aby zobrazować przedstawimy dwie grupy wiekowe (współczynnik umieralności rośnie wraz z wiekiem). W 2020 roku zmarły 94 osoby w przedziale wiekowym 30-34 lata. W 2021 roku, w tej grupie wiekowej, zmarło 300 osób. Natomiast w grupie dopiero co emerytalnej (dla kobiet) i przedemerytalnej (dla mężczyzn), czyli w wieku 60-64 lat, statystyka przedstawia się następująco: w 2020 roku zmarło 3.116 osób, zaś rok później 7.391 osób. To wzrost zgonów w tej grupie wiekowej o 137 procent! Szokujące.
Naukowcy, na podstawie dostępnych danych z GUS, wyliczają także spodziewany wzrost/spadek przeciętnej długości życia mieszkańców Polski. Przeciętna długość życia kobiet już przed pandemią miała niewielką tendencję spadkową. Oczekiwano, że w 2021 roku przeciętna długość życia kobiet wyniesie 81,6 (w roku 2019 było to 81,8). Tymczasem nastąpił gwałtowny spadek tych wartości. Według danych na rok 2021 średnia długość życia kobiet w Polsce spadła do 79,7. Tymczasem oczekiwana średnia długość życia mężczyzn miała tendencję rosnącą. W 2021 roku, według wcześniejszych wyliczeń, miała osiągnąć 74,2 ( w 2019 roku było to 74,1). W 2021 roku wartość ta spadła do 71,8.
Mimo to nadal mężczyźni w Polsce żyją przeciętnie dłużej niż mężczyźni zamieszkujący powiat makowski - 68,9 roku.
- Byłam naprawdę zaskoczona, kiedy o tym usłyszałam. W Urzędzie Stanu Cywilnego nie prowadzimy takiej statystyki, nie analizujemy w jakim wieku umierają nasi mieszkańcy. Nie zauważyłam również w ostatnim czasie zwiększonej umieralności - wskazuje Ilona , kierowniczka makowskiego USC.
Pani Ilona zastanawiała się chwilę nad tym, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, ale nie przyszło jej na myśl nic, co wyróżniałoby mieszkańców powiatu makowskiego na tle innych mieszkańców chociażby sąsiednich powiatów.
Jedna z Makowianek zauważa w rozmowie z nami, że na słupach pojawia się sporo "klepsydr".
- I to nie tylko z zakładu pogrzebowego w Makowie, ale też z sąsiednich, np. z Karniewa. Można zauważyć, że umiera coraz więcej młodych osób i w średnim wieku, to przykre - wskazuje.
Wcześniej, dla Onetu, w tej sprawie wypowiadał się starosta makowski, a także zwykli mieszkańcy. Nikt nie był w stanie wskazać jednoznacznie, co jest przyczyną tak wczesnego umierania mężczyzn w ich regionie.
Obszarowo powiat makowski jest duży, typowo rolniczy. Może wpływ na to ma ciężka praca na roli? A może alkohol, z którym niejeden mieszkaniec ma problem? Warto byłoby się przyjrzeć czynnikom wpływającym na krótsze życie mężczyzn, aby przeciwdziałać temu zjawisku.
Tymczasem sąsiedni dla powiatu makowskiego powiat pułtuski też nie należy do miejsc, gdzie mężczyźni cieszą się stosunkowo długim życiem. Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego dowiadujemy się, że pułtuszczanie żyją średnio 69,5 roku, co jest wynikiem lepszym niż w powiecie makowskim, ale na tle kraju powiat zajmuje 6 miejsce pod względem krótkiego życia mężczyzn. W zestawieniu znalazł się także ex aequo powiat działdowski (również 69,5). Na krótkiej liście (25 pozycji) jest także powiat przasnyski, gdzie życie mężczyzn trwa nieco dłużej - 69,7 roku.
Co z kobietami? Nie zostały ujęte w raporcie ani jako najdłużej żyjące, ani najkrócej. W naszych okolicach ujęte za to zostały powiaty sierpecki (77,5 roku), gdzie kobiety żyją niemal najkrócej w kraju (pierwszą lokatę zajął Chorzów z wynikiem 77 lata). Nieco dłużej przeżywają mieszkanki powiatu płońskiego - 78,4 roku.
Niestety, żaden powiat północnego Mazowsza nie może poszczycić się najdłuższym życiem mieszkańców na tle kraju.
Komentarze obsługiwane przez CComment