ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Dla Dzierzgowa to duża rzecz. Orkiestra i mażoretki

Rozmowa z Tomaszem Pawlakiem, prezesem Stowarzyszenia  Wspierania Inicjatyw Społecznych Gminy Dzierzgowo „Arka”, dyrygentem tamtejszej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, nauczycielem, organistą 

* W 2023 roku otrzymaliście  49,5 tys. zł z programu  „Zakup instrumentów muzycznych dla orkiestr dętych  na Mazowszu” samorządu naszego  województwa.  Przypuszczam, że dla was była to  niebagatelna pomoc.

- Ogromne wsparcie. Dzięki tej dotacji  kupiliśmy 14 nowych instrumentów, w tym  pięć  saksofonów  - trzy altowe, tenorowy  i sopranowy, dwa klarnety, puzon basowy, sakshorn tenorowy, trzy trąbki oraz bęben i werbel marszowy. Należą one do „średniej półki” i będą długo nam służyć. Zastąpiły stare instrumenty, które często już nie trzymały stroju, a ich mechanizmy były bardzo zużyte.

Pochwalę się,  że  z tegorocznej edycji tego programu  akurat dostaliśmy 34 tys. zł. Zakupimy więc kolejne instrumenty i  w efekcie już niemal wszystkie będą nowe.

W obu wypadkach wkład własny (10 proc.) pomógł nam pozyskać samorząd naszej gminy, za co jesteśmy niezmiernie wdzięczni.    

* Stowarzyszenie „Arka”, któremu pan teraz prezesuje, zawiązało się  w 2008 roku. Przede wszystkim po to, by prowadzić orkiestrę dętą, którą pan od początku dyryguje?

- Stowarzyszenie powstało  w ramach realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Pierwszym prezesem był Robert Jeliński, a gdy on został wybrany na wójta, mnie przekazał pałeczkę i ja ją dzierżę do tej pory.

Rzeczywiście, głównym celem Stowarzyszenia jest  prowadzenie orkiestry dętej, która rok wcześniej powstała przy Publicznym Gimnazjum w Dzierzgowie, z inicjatywy radnych gminy, rodziców i ówczesnej pani dyrektor szkoły.  Oprócz orkiestry założyliśmy  zespół  marszowo – taneczny „Mażoretki Arki”. W strukturze naszego stowarzyszenie działa także Klub Seniora, dla którego m.in. organizowaliśmy warsztaty rękodzieła ludowego,  naukę obsługi komputera, spotkania z ciekawymi ludźmi,  a ostatnio wyjazd do opery.

* Grupy artystyczne „Arki” liczą w sumie 50 osób, czyli -  i to jest fenomen – skupiają  jedną czwartą uczniów Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie.

- To prawda. Wśród tych osób jest też grupa studentów, absolwentów naszej szkoły, którzy w przeszłości muzykowali i tańczyli w naszych zespołach artystycznych.  Teraz kształcą  się na wyższych uczelniach,  najczęściej w Olsztynie czy Warszawie,  ale  - i to trzeba szczególnie cenić - przyjeżdżają do nas na próby i grają na występach, szczególnie podczas wakacji i świąt.

Mamy i takich  wychowanków, którzy podjąwszy studia, wstąpili do orkiestr czy chórów akademickich, korzystając z tego, czego nauczyli się u nas.

Cała rozmowa w bieżącym  papierowym wydaniu „TC”.

K.J.

Komentarze obsługiwane przez CComment