ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Mława. Seniorzy ofiarami oszustów. Stracili 80 tys. zł

W piątek, dwa starsze małżeństwa z Mławy, straciły wszystkie swoje oszczędności. Słyszeli o metodzie oszustwa „na policjanta”, pomimo tego oddali przestępcom swoje pieniądze.

Oszuści dzwonili na numery stacjonarne. Za pierwszym razem podawali się za pracownika poczty, informując o przesyłce z zakładu ubezpieczeń, którą dostarczy listonosz. Za drugim razem podawali się za policjanta biura śledczego.

Takie połączenie odebrał 77-letni mławianin i jego żona. Oszust, podający się za policjanta oświadczył, że pieniądze małżeństwa, znajdujące się na koncie w banku, są zagrożone. W banku jest bowiem skorumpowany pracownik, współpracujący z oszustami. Senior zlikwidował lokatę i wypłacił pieniądze z konta. Starsze małżeństwo przekazało ponad 60 tysięcy zł nieznanemu mężczyźnie, który przyszedł do ich domu. W trakcie oszustwa, przestępcy byli w stałym kontakcie telefonicznym z seniorami. Nakazywali im działać szybko i trzymać w tajemnicy cel wypłaty pieniędzy z konta. Po przekazaniu pieniędzy, małżeństwo czekało na dalsze instrukcje. Oszuści już nie zadzwonili. Seniorzy zorientowali się, że oddali pieniądze przestępcom.

Tego samego dnia, podobną rozmowę z oszustami prowadziła 77-letnia mławianka. Usłyszała, że może zostać okradziona przez złodzieja, podającego się za listonosza. Przestępca może użyć gazu. Oszust wyjaśnił, że trwa policyjna akcja, której celem jest zatrzymanie złodzieja. Polecił przekazać przechowywane w domu pieniądze policjantowi „po cywilnemu”. Banknoty zostaną sfotografowane i oddane seniorce. Starsza kobieta przekazała 20 tysięcy zł nieznanemu mężczyźnie. Po pewnym czasie zorientowała, że została okradziona przez oszustów.

Polica ostrzega – pomimo tak wielu informacji na temat działań przestępców metodą „na policjanta” lub „na wnuczka”,  oszustwo to wciąż działa, sprawcy wprowadzają jedynie niewielkie modyfikacje.

Zasada ostrożności jest prosta – nigdy, pod żadnym pozorem nie przekazuj pieniędzy obcej osobie – bez względu na to jaka historia się z tym łączy. Prawdziwi policjanci nigdy nie dzwonią do przypadkowych osób,  angażując je w swoje działania. Nie proszą o przekazanie pieniędzy lub wypłatę pieniędzy z konta.

Komentarze obsługiwane przez CComment