ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Studniówka w KLO w Mławie. Polonez Ogińskiego

Najbardziej znany polonez, pt.  „Pożegnanie Ojczyzny”,  przypisywany  Michałowi  Kleofasowi   Ogińskiemu, mieszkańcowi Kresów Wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, powstał w okresie niewoli narodowej.  Właśnie w  takt tej  melodii  - o wydźwięku patriotycznym - 28 uczniów ostatniej klasy  Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Macieja K. Sarbiewskiego w Mławie wykonało tradycyjnego „chodzonego” na inaugurację  studniówki.

Zaraz potem  maturzyści  porwali do walca  najpierw nauczycieli, a chwilę później rodziców.  Jak co roku, do tańca przygotował ich Marek Szpakut, mławianin, bardziej znany jako dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Grudusku.

- Dzisiaj w waszym życiu kończy się pewien etap i jednocześnie  zaczyna się kolejny.  Jestem przekonany, że dokładacie wszelkich starań, aby matura wypadła jak najlepiej. Macie większe możliwości rozwoju osobistego niż my starsi, nauczyciele czy  rodzice. Wykorzystajcie tę szansę. Ale pamiętajcie, że świat jest bezwzględny, nie zawsze szanuje  tradycyjne wartości. Otaczajcie się dobrymi ludźmi, a wtedy w waszym życiu nic nie będzie straszne – mówił do abiturientów  dyrektor KLO Paweł Nowacki.

Zaznaczmy, że na studniówkę tej szkole zapraszani rodzice lub dziadkowie albo inni członkowie rodzin maturzystów.  Gościem honorowym  młodzieży  zaś  był burmistrz Mławy Sławomir Kowalewski z małżonką.

Nie zabrakło żywej muzyki. Wiązankę popularnych melodii rozrywkowych zagrała Mławska Orkiestra Dęta pod batutą Mirosława Cieślaka. Atrakcją był też pokaz  sztucznych ogni i światła w plenerze.  

Bawiono się do rana. Posilano się tradycyjnymi daniami z polskiej kuchni. Naturalnie, o północy wniesiono do sali biesiadnej duży, płonący tort.

Zwracały uwagę toalety bohaterów tej nocy: ciemne garnitury i spódnice po kostki oraz białe bluzki i koszule uszyte według klasycznych wzorów.

Miejscem balu był lokal „Przystań w lesie”, czyli nad zalewem w Rudzie. 

(kj)

Komentarze obsługiwane przez CComment