ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Przejął konto i wzbogacił się o 1,8 tys. zł

Przejęcie słabo zabezpieczonego konta na profilu społecznościowym, to dla hakerów nic trudnego. Podszywając się pod użytkownika konta, z komunikatora wysyłają do znajomych z profilu prośby o szybki przelew. To powszechnie znany sposób działania przestępców -  niestety ofiar takiego procederu wciąż przybywa.

W środę, w ten właśnie sposób straciła pieniądze siostra mieszkanki Mławy. Haker włamał się na konto mławianki i korzystając z komunikatora, przesyłał do znajomych kobiety wiadomości z prośba o pożyczkę, poprzez udostępnienie kodu do szybkich płatności elektronicznych. Jedna z tych osób - siostra zgłaszającej, niczego nie podejrzewając wysłała oszustowi 1,8 tys. zł. Gdy kobiety zorientowały się, że pieniądze zasiliły konto hakera, zdecydowały się powiadomić policję. 

To dość powszechna metoda działania internetowych przestępców. Aby się przed nią uchronić, wystarczy zastosować jedną, prostą zasadę. Nigdy nie udostępniać kodów szybkich płatności elektronicznych, na podstawie prośby wysłanej z komunikatora. Jeśli chcemy pomóc znajomemu, zweryfikujmy informację. Wystarczy zadzwonić, porozmawiać. Nigdy nie działajmy pod wpływem presji czasu lub impulsu. Nie warto ryzykować.

Komentarze obsługiwane przez CComment