Trzeciego Maja w Mławie. Jak traktujemy Matkę?
To pytanie zadał ks. bp Janusz Ostrowski z Olsztyna w homilii podczas odpustu w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. Kaznodzieja, który przewodniczył całej liturgii, miał na myśli przede wszystkim naszą Ojczyznę.
Msza św., jak zwykle w Mławie, poprzedziła cywilne obchody święta narodowego. Stawiło się 13 pocztów sztandarowych: miasta, szkół, stowarzyszeń społecznych. Obecni też byli m.in. przedstawiciele parlamentu i samorządów terytorialnych oraz służb mundurowych - wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej, a także harcerze i oraz członkowie miejscowej chorągwi Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Po liturgii jej uczestnicy, prowadzeni przez Mławską Orkiestrę Dętą pod batutą Mirosława Cieślaka, przemaszerowali pod Dąb Niepodległości w parku miejskim.
Przemówienia wygłosili: poseł Anna Cicholska, senator Jan M. Jackowski, burmistrz Sławomir Kowalewski i starosta Jerzy Rakowski. Omawiając treść, przebieg uchwalania i znaczenie Konstytucji Trzeciego Maja w dziejach Polski, przynajmniej pośrednio nawiązywali do owego pytania: "Jak traktujemy Matkę?".- Oby więcej nie było zdrady - powiedział starosta Rakowski, przypominając negatywne postawy polskich elit wobec własnego narodu i państwa na przestrzeni wieków.
Na zakończenie liczne delegacje złożyły kwiaty przy umieszczonej na kamieniu tablicy, usytuowanej pod Dębem Niepodległości.
Po popołudniu na boiskach Szkoły podstawowej nr 7 odbył się Rodzinny Festyn Konstytucji, zorganizowany przez Urząd Miasta, instytucje samorządowe i Klub Strzelectwa Sportowego "Kaliber". Program obejmował piłkarski turniej rodziców o puchar burmistrza, konkurencje sprawnościowe dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne uczniów i zawody strzeleckie.
Komentarze obsługiwane przez CComment