ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Trzeciego Maja w Mławie. Jak traktujemy Matkę?

To pytanie zadał ks. bp Janusz Ostrowski z Olsztyna w homilii podczas odpustu w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Mławie. Kaznodzieja, który przewodniczył całej liturgii, miał na myśli przede wszystkim naszą Ojczyznę.

Msza św., jak zwykle w Mławie, poprzedziła cywilne obchody święta narodowego. Stawiło  się 13 pocztów sztandarowych: miasta, szkół, stowarzyszeń społecznych. Obecni też byli m.in.  przedstawiciele parlamentu  i samorządów terytorialnych oraz służb mundurowych - wojska, policji, straży pożarnej i straży miejskiej, a także  harcerze i oraz członkowie miejscowej chorągwi Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Po liturgii jej uczestnicy, prowadzeni przez Mławską Orkiestrę Dętą pod batutą Mirosława Cieślaka, przemaszerowali pod Dąb Niepodległości w parku miejskim.

Przemówienia wygłosili: poseł Anna Cicholska, senator Jan M. Jackowski, burmistrz Sławomir Kowalewski i starosta Jerzy Rakowski.   Omawiając treść, przebieg uchwalania i znaczenie Konstytucji Trzeciego Maja w dziejach Polski, przynajmniej pośrednio nawiązywali do owego pytania: "Jak traktujemy Matkę?".-  Oby więcej nie było zdrady -  powiedział starosta Rakowski, przypominając negatywne postawy polskich elit wobec własnego narodu i państwa na przestrzeni wieków.

Na zakończenie liczne delegacje złożyły  kwiaty przy umieszczonej na kamieniu tablicy,  usytuowanej pod Dębem Niepodległości.

Po popołudniu na boiskach Szkoły podstawowej nr 7 odbył się Rodzinny Festyn  Konstytucji, zorganizowany przez Urząd Miasta,  instytucje samorządowe i Klub Strzelectwa Sportowego "Kaliber".  Program obejmował  piłkarski turniej  rodziców o puchar burmistrza, konkurencje sprawnościowe dla dzieci i dorosłych, występy artystyczne uczniów i zawody strzeleckie.

Komentarze obsługiwane przez CComment