Oszustki udawały hydraulika

17 marca ofiarą oszustek podających się za hydraulików padła 90-letnia płońszczanka. Kobieta straciła wszystkie oszczędności. W jej przypadku była to kwota kilku tysięcy złotych. Policjanci apelują do mieszkańców, szczególnie osób starszych i ich rodzin o rozwagę i ostrożność w kontaktach z obcymi osobami.

Sprawczynie działały według określonego schematu, jak przy innych tego typu oszustwach. Dwie kobiety około 30-letnie zapukały po południu do mieszkania starszej kobiety. Twierdziły, że muszą sprawdzić hydraulikę, a zwłaszcza odpływ wody. Za „usługę” zażądały po 100 zł, co jak się potem okazało, było tylko pretekstem. Ufna seniorka z miejsca, gdzie trzymała pieniądze wyjęła banknoty i zapłaciła podaną cenę. Po chwili jedna z kobiet poszła do łazienki i odkręciła kran, a 90-latce kazała obserwować, czy woda będzie nieprzerwanie płynąć. Gdy seniorka została w łazience, obie kobiety w pośpiechu opuściły jej mieszkanie. Poszkodowana starsza pani dopiero po jakimś czasie zorientowała się, że została okradziona.

Policjanci ostrzegają, że sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i wciąż modyfikują sposoby swojego działania. Coraz częściej pukają do drzwi ufnych seniorów podając się np. za przedstawicieli wodociągów, spółdzielni, hydraulików lub też różnych instytucji. Po wejściu do mieszkania odwracają uwagę osób starszych i okradają ich z dorobku życia, biżuterii i oszczędności.

- Apelujemy szczególnie do osób starszych, by zachowali podstawowe zasady bezpieczeństwa, byli ostrożni w kontaktach z obcymi osobami i nie wpuszczali ich do swoich domów i mieszkań. Jeśli cokolwiek wzbudzi niepokój seniorów lub wątpliwości, co do tożsamości osób, które pod jakimś pretekstem próbują wejść do ich domu, powinni natychmiast poinformować o tym policję. Szybka reakcja zwiększa szansę na złapanie złodziei – przekonuje Kinga Zmysłowska-Drężek, rzeczniczka płońskiej komendy policji.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież