ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Radni powiatowi uchylili Kartę Praw Rodzin

25 października br. na sesji Rady Powiatu Przasnyskiego radni uchylili Samorządową Kartę Praw Rodzin. Jako powód podali problem z pozyskiwaniem środków zewętrznych. 

Samorządowa Karta Praw Rodzin funkcjonowała w powiecie przasnyskim od 2019 roku. Przyjmowano ją, przy założeniu, że jej celem będzie promowanie w działaniach powiatu i szkołach prowadzonych przez powiat wartości rodzinnych. Jednak fakt jej podjęcia skutkował, jak się okazało negatywnymi publikacjami w mediach ogólnopolskich i zagranicznych, zaś przyjęcie karty spowodowało, że samorządy zostały umieszczone przez aktywistów LGBT w tzw. ,,Atlasie Nienawiści”. Z czasem okazało się, że samorządy miały trudności z uzyskaniem dofinansowań do składanych projektów np. z Funduszy Norweskich. 

W tej sytuacji samorządy zaczęły się wycofywać z tych uchwał. Uczyniło to miasto Przasnysz (w 2021 r.) i gmina Krzynowłoga Mała (w 2022 r.). Powiat przasnyski próbował wprawdzie wymazać swoją obecność w „Atlasie Nienawiści” przy zachowaniu uchwały i wniósł pozew do sądu, przy wsparciu Instytutu Ordo Iuris, lecz bezskutecznie. W tej sytuacji radni powiatu przasnyskiego uchylili „Samorządową Kartę Praw Rodzin” stosunkiem głosów 13 za, przy 3 głosach przeciw złożonych przez radne Renatę Wendę, Małgorzatę Grabowską i Agnieszkę Gadomską. 

Szczegóły w Tygodniku Ciechanowskim

Komentarze obsługiwane przez CComment