ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Rostkowo: Młodzi pielgrzymują

W sobotę, 16 września, do Rostkowa i Przasnysza przybyły rzesze młodych ludzi, aby wziąć udział w dorocznej pielgrzymce do miejsc związanych ze św. Stanisławem Kostką.

W tym roku, w 41. pielgrzymce „Rostkowo młodych” powędrowało 3,5 młodych ludzi. Jej hasłem przewodnim było „Zbudujmy dom na skale”. Św. Stanisław Kostka, patron dzieci i młodzieży oraz główny patron diecezji płockiej urodził się w 1550 roku w Rostkowie właśnie, zaś ochrzczony został w Przasnyszu. Zmarł w wieku 18 lat w Rzymie.
Są to właściwie dwie pielgrzymki. Pierwsza z nich obejmuje dzieci młodsze, które pielgrzymują przed południem. Druga - to popołudniowe spotkanie młodzieży.

Pielgrzymka dzieci (klasy 1-7) rozpoczęła się na placu przy kościele farnym w Przasnyszu – w miejscu chrztu św. Stanisława Kostki. Mszy św. przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski. Potem dzieci przeszły pieszo w pielgrzymkowych grupach (ok 6 km) do  miejsca urodzenia św. Stanisława Kostki do Rostkowa. Tam dotykały miejsc związanych ze świętym - między innymi kamienia, na którym miał zachować się ślad stopy świętego i modliły się w Sanktuarium św. Stanisława Kostki, a po modlitwach wzięły udział w festynie. 

Druga grupa pielgrzymkowa z udziałem młodzieży starszej (uczniów klas 8 szkół podstawowych i szkół średnich) spotkała się po południu w Rostkowie, miejscu urodzenia świętego. Potem młodzi pieszo przeszli do Przasnysza, gdzie dotarli na modlitwę do kościoła farnego, miejsca chrztu św. Stanisława Kostki, po czym przeszli na halę sportową. Tam odprawiona została msza święta, której przewodniczył bp Szymon Stułkowski. Na zakończenie pielgrzymki odbył się koncert ewangelizacyjny Pawła Chustaka „Chustiego”. 

W czasie obu mszy pielgrzymkowych śpiewy wykonywała schola „Perełki” z parafii pw. św. Urbana w Baboszewie.

Organizatorami wydarzenia był wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży „Studnia” w Płocku. W organizację wydarzenia włączyły się samorządy, m.in. gmina Czernice Borowe oraz organizacje, instytucje, społeczność lokalna, wolontariusze z ruchów i wspólnot religijnych.

Komentarze obsługiwane przez CComment