ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Śladami św. Stanisława Kostki

Przasnyskie Muzeum Historyczne wychodzi z nowoczesnym połączeniem rozrywki i nauki w postaci gry "Vita Stanislai" dla dzieci, młodzieży i wszystkich innych zainteresowanych postacią św. Stanisława Kostki. Przygotowanie gry było możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach projektu "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER".

Gra jest dedykowana przede wszystkim dla młodzieży. - Celem projektu jest upowszechnienie i popularyzacja ważnej dla historii lokalnej i Polski postaci św. Stanisława Kostki, pochodzącego z Rostkowa, nieopodal Przasnysza. Koncepcją projektu jest przedstawienie świętego, nie w hagiograficznym ujęciu jako cukierkowego chłopca z rumieńcami, ale człowieka wielkich pragnień. Dla współczesnych młodych może być on przykładem osoby, która nie bała się stawiać przed sobą wielkich celów i ich realizować - opowiada o projekcie Monika Miłoszewska z Muzeum Historycznego.
Autorzy gry liczą, że dzięki nowoczesnej formule zdobywania wiedzy poprzez zabawę i rywalizację, nauka o życiu i działalności św. Stanisława Kotki, będzie o wiele bardziej przystępna i efektywna niż tradycyjna lekcja, która zwyczajnie może okazać się mało atrakcyjna i absorbująca. - Gra połączy zdobywanie wiedzy o Stasiu Kostce z pozytywnym wpływem jaki wywierają gry planszowe na rozwój dzieci i młodzieży (rozwijanie wyobraźni, naukę przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie, rozwój umiejętności społecznych i interpersonalnych) - dodaje pani Monika. Wykorzystanie gry przez szkoły może uatrakcyjnić wiele zajęć, nie tylko tych w czasie planu lekcji, ale przez organizowanie np. turniejów czy rozgrywek klasowych podczas zajęć dodatkowych.
Zasady gry "Vita Stanislai" są proste i dostosowane do wieku i doświadczenia graczy. Każdy z uczestników rozgrywki zbiera informacje - notatki - o świętym. Podczas podróży przez planszę musi wystrzegać się pożarów, które mogą zniszczyć zebrane wiadomości i wskazówki. Wygrywa ten, komu uda się skompletować poprawnie biografię młodego świętego. W jednej rozgrywce może uczestniczyć od 2 do 5 "biografistów", a czas jaki należy poświęcić na tą historyczno-odkrywczą podróż to około 30 minut.

Po bezpłatny egzemplarz gry do muzeum mogą zgłaszać się różne stowarzyszenia, szkoły i instytucje, które zobowiążą się jedynie do pokrycia kosztów wysyłki oraz do zorganizowania i udokumentowania rozgrywki. W tym celu należy wypełnić formularz https://forms.gle/r4vXTMKHV7E5HhuM9 i poczekać na kontakt ze strony muzeum.

Dostęp do gry dla osób prywatnych będzie możliwy również online. Gra zostanie udostępniona na stronie internetowej - tak by można ją samodzielnie pobrać, wydrukować i cieszyć się rozgrywką z najbliższymi. Dodatkowo muzeum planuje przeprowadzenie turnieju na swoim "podwórku" czyli na terenie całego powiatu przasnyskiego.

Kontakt z muzeum jest możliwy mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub  telefoniczne /48/ (29) 752 28 66.

Komentarze obsługiwane przez CComment