ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Smakowite i rozśpiewane KGW Krasne

Fot. Archiwum KGW i GBP w Krasnem

Istnieją niemal w każdej gminie wiejskiej lub miejsko-wiejskiej, a takich na Mazowszu jest większość. Nawiązują do tradycji, jednocześnie podejmują nowe wyzwania. Tam, gdzie nie funkcjonuje ośrodek kultury, Koła Gospodyń Wiejskich stają się animatorem życia społeczno-kulturalnego. Zrzeszają kobiety w różnym wieku, różnych zawodów, o różnych zainteresowaniach, ale i - coraz częściej - mężczyzn. Tak właśnie jest w tworzących jedną markę Kołach Gospodyń Wiejskich z gminy Krasne (powiat przasnyski), w tym KGW Krasne.

W jego skład wchodzi … Ludowy Zespół "Krasne", co sprawia, że Koło wyróżniają nie tylko kulinaria, ale i … śpiew.

Wokół kuchni i na scenie

- Mam satysfakcję z tego, że ludzie mnie wołają do pomocy i mnie potrzebują - mówi Elżbieta Majewska, przewodnicząca KGW Krasne.

- Lubię spotkania z ludźmi, gotowanie, pieczenie, wyjazdy - wyznaje Anna Pawłowska, skarbnik KGW Krasne, emerytowana rolniczka.

Wiceprzewodnicząca KGW Krasne Bożenna Czajka to również członkini zespołu, co nikogo nie dziwi, bo zespół prowadzi jej mąż Franciszek Czajka, zwany Markiem.

KGW Krasne co roku prezentuje swoje potrawy podczas gminnego Forum Kół Gospodyń Wiejskich, aktywizującego mieszkańców gminy, podsumowującego działalność KGW i będącego szansą wypracowania "wspólnej marki". Jego czwarta edycja odbyła się 15 października br. w sali użyczonej przez OSP Krasne. Natomiast w pierwszej połowie roku, KGW Krasne uczestniczyło w inauguracji obchodów 650-lecia Krasnego i przygotowało, wspólnie z innymi Kołami, po raz pierwszy w swojej historii, stół szwedzki z przekąskami. Do dziś panie wspominają smak i sposób podania tych przekąsek, cieszących nie tylko zmysł smaku i węchu, ale i wzroku. Ta część uroczystości odbyła się w szkole w Krasnem. 

Jedne wydarzenia krążą wokół kuchni, inne oznaczają prezentację na scenie, a kolejne łączą kulinaria i występy KGW wraz z zespołem.

kgw-krasne-3a

- Jaki mamy repertuar? Szybki, wolny i wojskowy - tłumaczy z humorem Franciszek Czajka, założyciel i szef Ludowego Zespołu "Krasne", muzyk, z wykształcenia nauczyciel, wieloletni animator kultury, prowadzący w przeszłości własny zespół.

Zespół można było zobaczyć w strojach ludowych i posłuchać m.in. podczas obchodów 70-lecia Gminnej Biblioteki Publicznej w Krasnem, które zostały dofinansowane przez samorząd województwa mazowieckiego - Ludowy Zespół "Krasne" wystąpił w części oficjalnej, a KGW przygotowało poczęstunek.

Współpraca i "wspólna marka"

Kraśnieńskie KGW współpracuje z samorządem gminy Krasne, reprezentowanym przez wójta Michała Szczepańskiego, Gminną Biblioteką Publiczną, Stadniną Koni Krasne Spółką z.o.o., Mazowieckim Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz innymi instytucjami i organizacjami, w tym OSP i KGW z terenu gminy.

- Nasza współpraca polega na tym, że merytorycznie wspieramy działalność organizacji pozarządowych z gminy Krasne, w tym KGW - wyjaśnia Renata Żmijewska, dyrektor GBP w Krasnem oraz gminny koordynator ds. ekonomii społecznej.

kgw-krasne-4

Pomysł organizacji Forum KGW zrodził się właśnie w Gminnej Bibliotece Publicznej. Co roku gospodarzem jest inne Koło, ale wszystkie razem, jak zaznaczyła Renata Żmijewska, wypracowują "wspólną markę". Wszystkie, jak zauważył wójt Michał Szczepański podczas ostatniego Forum, są widoczne w środowisku i aktywnie działają.

KGW w Krasnem działa w kilku obszarach, a szczególnie kulinarnym i muzycznym. Razem z innymi organizacjami i instytucjami buduje małą Ojczyznę.

Całość w TC nr 46 z 15.11.

Komentarze obsługiwane przez CComment