ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Sprawdzian wiedzy o Kurpiach

Zuzanna Juszkowska

Uczniowie z Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu wzięli udział w Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach zorganizowanej po raz piąty przez Związek Kurpiów. II miejsce w kategorii indywidualnej zajęła Zuzanna Juszkowska. Opiekunem przasnyskiej młodzieży był Bogusław Brykała. 

Finał V edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach odbył się 5 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. W części indywidualnej wzięło udział 33 uczniów, w części zespołowej - 11 drużyn ze szkół w Ostrołęce, Baranowie, Myszyńcu, Przasnyszu i Łomży. 

Uczestnicy mieli za zadanie wykazać się wiedzą o kurpiowszczyźnie i twórcach ludowych związanych z regionem. Część ustna zmagań związana była z dialektem kurpiowskim. Uczniowie musieli przygotować kurpiowski tekst, a komisja zwracała uwagę na poprawną wymowę. Olimpiada ma na celu popularyzację kultury kurpiowskiej, stworzenie uczniom możliwości sprawdzenia własnej wiedzy o regionie, tworzenie więzi i nawiązywanie współpracy pomiędzy uczniami, nauczycielami, szkołami, jednostkami samorządowymi i innych placówkami z terenu Kurpiów oraz terenów sąsiadujących. 

Komentarze obsługiwane przez CComment