ul. ks. Ściegiennego 2, 06-400 Ciechanów 23 672 34 02 sekretariat@ciechpress.pl Pon.-Pt.: 8.00 - 16.00

Z górnej półki 

W minione niedzielne popołudnie odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Gościu siądź pod mym liściem”. Jego bohaterką była Anna Barbara Czuraj-Struzik.

Inicjatorem i współorganizatorem spotkania było Koło Miłośników Sztuki TARAS, poprowadziła je Bożena Beata Parzuchowska.

Anna Barbara Czuraj-Struzik poza tym, że jest znakomitą poetką, jest także współzałożycielką i członkiem stowarzyszenia Działdowska Kuźnia Słowa. Należy także do Oddziału Ciechanowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich oraz Związku Literatów Polskich. 

Goście to głównie poeci i pasjonaci poezji. Przybyła silna grupa przedstawicielek z Działdowa oraz poeci z Ciechanowa, Warszawy, Gdańska i Przasnysza. Spotkanie dostarczyło niezapomnianych chwil pełnych emocji i wyjątkowych wrażeń.

Poetka opowiadała o swoich dziwnych korzeniach rodowych. Jej prababka Filomena Sobolewska pochodziła ze starej polskiej rodziny. Wyszła za mąż za Jana Behala – pierwszego skrzypka w lwowskiej orkiestrze pochodzącego z Moraw. Wybranką dziadka Stanisława Behala była Ksenia Łuciów - wnuczka ukraińskiego atamana. Korzeni przodków ze strony ojca można dopatrywać się w osobie pradziada Stanisława Czuraja (jego rodzina przybyła z Węgier). Tracąc całą rodzinę ukrył się przed wojskiem rosyjskim w zegarze i trafił pod opiekę obcych ludzi. O nim i o prababci Paulinie wiadomo, że zmarli tego samego dnia podczas bombardowania warszawy w 1939 roku. Franciszek Czuraj dziadek poetki zginął w Starobielsku. To jemu poświęciła wiersz „Dziadkowi”, opublikowany w tomiku „Światy równoległe”, w którym jawi się cała historia rodziny i żołnierza tułacza. Dowiadujemy się, że „leczył ludzi/ zgodnie z przysięgą Hipokratesa”, a potem „salwa z karabinu w tył głowy”. I w dopisie: „Pamięci dziadka Franciszka, zamordowanego w Starobielsk-Charków przez bolszewików w 1940 roku”. Zagmatwane były losy jej przodków. Autorka opowiadając o nich przywoływała wiersze pochodzące z wydanych już tomików wierszy. Były to wiersze które poświeciła babci, której wpływ na całą jej życie był niezaprzeczalny.

Więcej w numerze 34 TC z 22 sierpnia 2023 r.

Komentarze obsługiwane przez CComment